Çanakkale’de Nevruz Kutlamaları

21 Mart 2009

Çanakkale’de Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından Esenler mahallesinde organize edilen Nevruz kutlamaları geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Esenler mahallesindeki boş arazide gerçekleştirilen kutlamaya katılacakların üzerleri emniyet birimlerinin belirlediği bölgelerde tek tek arandı. Bebeklerin bile üzerlerinin arandığı kutlamada yapılan konuşmaların çoğunluğunun Kürtçe olması dikkat çekti. Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken katılımcılar zaman zaman sloganlar attılar. Etkinlikte bir konuşma yapan DTP Çanakkale İl Başkan Vekili Ramazan Kılıç, Nevruz kutlamalarının önemine değinerek, “Hiçbir savaş barışsız olmamıştır. Hiçbir savaşta barıştan daha değerli değildir. Onun için son günlerde gündeme gelen Erbil’deki Kürt konferansına Kürtlerin gerçek temsilcileri katılmak zorundadır. Bunun adresi Meclis çatısı altında TBMM’de grubu bulunan DTP’dir. Bunların barişın sağlanması için taraf olmalıdırlar. Yoksa bir barısı Amerika’da, İran’da, dışarıda ararsak hiçbir zaman bu barış sağlanamaz. Bu daha öncede denenmiş ve tarihin tozlu raflarında yerini almıştır. Bunun için bütün Kürt halkını temsil eden katılımcıları bu barış sürece içine alıp bu barışı sonsuza dek pekiştirmek için çalışmalıyız” dedi.

Törende ayrıca DTP parti Meclis üyesi Sait Bozan ile birlikte bazı siyasa parti temsilcileri de birer konuşma yaptı. Kutlamalar Nevruz ateşin yakılıp etrafından halay çekilmesi ile sona erdi. Kutlamaya CHP’li Çanakkale Belediye başkanı Ülgür Gökhan da katıldı.

İHA

Yorumlar...
  • adil Eşern
    21/03/2009 16:07

    Sn.Başkan oy uğruna sende DTP lilere şirin görünmeye ve onlarla bir olmaya çalışıyorsun ya helal olsun sana.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir