Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale’de Öğrencilere Organik Tarım Dersi

Çanakkale’de Öğrencilere Organik Tarım Dersi

Çanakkale’de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, “Organik Tarım” ve “Alo 174 Gıda Hattı” konularında öğrencileri bilgilendiriyor.

Son olarak Çanakkale Koleji ve İsmail Kaymak Koleji öğrencilerine dengeli beslenme, çevre kirliliği, organik tarımın faydaları ve “Alo 174 Gıda Hattı” konularında bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, “Yanlış uygulamalar sonucunda kaybolan doğal dengenin yeniden kurulmasına yönelik insan, hayvan ve çevre sağlığının korunmasını amaçlayan organik tarım; sentetik ilaç, gübre ve büyüme maddeleri kullanmadan yapılan kontrollü ve sertifikalı bir üretim sistemidir. Bu sisteme tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün önem verilmektedir. Organik ürünlerin tanınması, çevre, insan ve hayvan sağlığı açısından önemini kavratabilmek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ilköğretim okullarında eğitime başladı. Çanakkale Koleji ve İsmail Kaymak Koleji öğrencileri organik ürünler ve çevre sağlığı hakkında eğitim aldı. İl müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yapılan eğitimlerde öğrencilere organik ürünlerin insan sağlığındaki önemi konusunda bilgiler veriliyor. Tüketici bilincinin artması için öğrencilerden başlayan eğitimlerimiz büyük ilgi gördü. Özellikle çocukların beslenmesinde önemli yeri olan organik ürünlerin tanınması için logosu ve etiket bilgileri hakkında açıklamalar yapıldı. Güvenilir Gıda ve gıda güvenliği açısından Alo 174 Gıda Hattı’nın anlatıldığı seminerlerde öğrenciler sorular sorarak katılımda bulundular. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün konu ile ilgili tüketici bilincini artırmaya yönelik faaliyetleri Çanakkale’nin diğer okullarında da devam edecek” dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir