Çanakkale’de Öğrencilere Süt Dağıtımı Başladı

07 Mayıs 2012

Çanakkale’de ilköğretim okulu öğrencilerine süt dağıtımı Vali Güngör Azim Tuna tarafından başlatıldı. 197 ilköğretim okulundaki 32 bin 599 öğrenciye 20 günde toplam 130 ton süt dağıtılacak.

Ana sınıfı ve ilköğretim okulu öğrencilerinin faydalanacağı ücretsiz süt dağıtımı uygulaması Çanakkale’de başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamındaki ücretsiz süt dağıtımının startını Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna verdi. Turgut Reis İlköğretim Okulu’nda birinci sınıf öğrencilerine sütleri kendi elleriyle dağıtan Vali Güngör Azim Tuna, daha sonra kendisine ikram edilen meyve suyu yerine süt içmeyi tercih etti. Vali Tuna, öğrencilere sütleri dağıttıktan sonra, öğrencileri sağlık problemi yaşamamaları için sütleri yavaş içmeleri konusunda uyardı.

Vali Güngör Azim Tuna, ana sınıfı ve ilköğretim öğrencilerinde süt kullanımını arttırmak ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunmak amacıyla okul sütü uygulamasının başladığını söyledi. Basında çıkan okul sütünden zehirlenmeler olduğu yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirten Vali Tuna, “Hiçbir doktor bunu zehirlenme olarak nitelendirmiyor. Bu sadece süt laktozundan kaynaklanan bazı bünyelerin hassas olması dolayısıyla oluşabilen vakalar oldu. Yüz kişi arasında 3-5 kişide görülebilen vakalar. Bunu genelleştirmemek lazım. Çocuklarımızı süt tüketimine teşvik etmemiz lazım. Çocukların fiziksel gelişiminde sütün çok büyük etkisi var. Yeni yetişen nesil gördüğünüz gibi daha uzun boylu ve yapılı. Bunda süt kullanımının çok büyük etkisi var” dedi. Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale genelinde 197 ilköğretim okulunda 32 bin 599 öğrenciye 20 günde toplam 130 ton süt dağıtılacağını söyledi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir