Çanakkale’de Ramazan Bayramı Tedbirleri

17 Eylül 2009

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Ramazan Bayramı sebebiyle önlemlerini arttırdı.

Emniyet Müdürlü yetkilileri Ramazan Bayramı?nı vatandaşların güvenlik ve huzur içerisinde geçirmeleri için gerekli her türlü önlemin alındığını belirterek, ?Bu kapsamda tatil için şehirlerarası yolculuk planlayan vatandaşlarımızın da rahat ve güvenli seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü olarak ilimiz genelinde alınan rutin tedbirlerimizin yanı sıra, takviye personelimizin görevlendirilmesi suretiyle ilave asayiş ve trafik tedbirleri planlandı. Asayiş ve trafik tedbirlerimiz bayram öncesi, bayram süresi ve bayram sonrasında olmak üzere üç aşamalı olarak alınacak. Bayram öncesi vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunabilecekleri değerlendirilen ilimiz merkezindeki alışveriş merkezleri, otogar ve iskele meydanı ile Çarşı, Demircioğlu, İnönü ve Kayserili Ahmet Paşa Caddeleri üzerinde ve yakın civarında dolandırıcılık, kapkaç, hırsızlık gibi suçların önlenmesine yönelik resmi ve sivil kıyafetli yaya ve motorize devriyeler görevlendirilecek. İl merkezi ve şehirlerarası devlet karayollarında trafik yoğunluğu yaşanması muhtemel kavşak ve noktalar, görevli ekiplerimizce devamlı surette kontrol altında bulundurulacak, bayram alışverişinin yoğun olarak yaşanacağı Demircioğlu Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, İnönü Caddesi ve Atatürk Caddesi üzerinde yaya trafik görevlilerimiz vatandaşlarımızın rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayacak? dedi.

Trafik kontrollerinde alkol, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verileceğini de belirten yetkililer, ?Bu konularla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğümüzce hazırlanan bilgilendirme broşürleri güzergahlarda sürücülere dağıtılacak ve sürücü eğitim çalışmaları yürütülecek. Bu çalışmaların yanı sıra, sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere ağırlık verilecek, vatandaşlarımıza emniyet kemeri kullanılmaması durumunda karşılaşabilecekleri riskler konusunda eğitici nitelikte tavsiye ve bilgilendirmede bulunularak, bu konuda hazırlanan broşürler de sürücülere dağıtılacak. Otobüs firmalarının yoğun talep üzerine ek sefer düzenleyecek olmasından dolayı oluşabilecek yoğunluğa karşı otogar ve iskelede ayrıca personel görevlendirilecek ve otobüs firma ve şoförleri üzerindeki denetimlerimiz en üst düzeyde olacak. Ayrıca Arife günü ve bayram süresince mezarlık ve cezaevi ziyaretleri olacağından trafik yönünden oluşabilecek yoğunluğa karşı bu bölgelerde personel görevlendirilecek? şeklinde konuştu.

YORGUN, UYKUSUZ VE DALGIN ŞEKİLDE ARAÇ KULLANAN SÜRÜCÜLER UYARILACAK

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Ramazan Bayramı tatili nedeniyle vatandaşların eğlence yerlerine ilgi göstereceğinden dolayı bütün eğlence yerlerinin kontrol altında bulundurulacağını da belirterek, ?Bu eğlence mekanlarının vatandaşlarımızın rahatça gezebilmeleri için işyerlerinin bulunduğu caddeler üzerinde yapılan kontroller sıklaştırılacak. Sayıca takviye edilen ekiplerimiz sürekli ring halinde bulunacak, vatandaşlarımızın ihtiyacına en yakın sürede cevap verebilecek güzergâhlarda konuşlandırılacak. 155 Polis İmdat hattımız takviye personelimiz ile vatandaşların isteklerine en kısa zamanda cevap verecek şekilde hizmete devam edecek. Bayram süresince başta otogar, iskele ve önemli kavşaklarımız ekipler ve görevliler tarafından kontrol altında tutulacak, ilimiz bağlantılı karayollarında denetimler bayram öncesinde olduğu gibi üst düzeyde devam edecek, vatandaşlarımızın güven ve huzur içerisinde, kazadan uzak bir şekilde seyahat edebilmeleri için ekip ve görevlilerimiz 24 saat boyunca kesintisiz görev yapacak? şeklinde konuştu.

Bölge Trafik İstasyon Amirliklerinin sorumluluk alanlarında mevcut ekiplere ilave olarak her 30 kilometreye en az 1 ekip düşecek şekilde ilave ekip çıkartacağını da ifade eden yetkililer, ?Trafik kontrollerinde yorgun, uykusuz ve dalgın şekilde araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak, güzergah üzerindeki Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliklerinde dinlenmeleri sağlanacak. Kendileri dinlenme talebinde bulunan vatandaşlarımız da güvenli bir şekilde istirahat etmek üzere Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliklerimizin tüm imkanlarından yararlanabilecekler. Video-Kamera Radarlı Ekip araçlarımız, bayram öncesi, bayram süresi ve bayram sonrası tedbirlerimiz kapsamında devamlı olarak güzergahta bulundurulacak, hız ihlalini engelleme amacıyla etkili olarak faaliyet göstermeleri sağlanacak? dedi.

TEDBİRLER BAYRAM SONRASINDA DA DEVAM EDECEK

Ramazan Bayramı tatili için Çanakkale?ye gelen veya dönüş için bu güzergahı kullanacak vatandaşların rahat ve güvenli seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin şehirlerarası devlet karayollarında; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin ise şehir merkezinde gerekli tedbirleri alarak denetimlerine kesintisiz devam edeceklerini de belirten yetkililer, ? Huzur kenti olarak anılmasıyla gurur duyduğumuz Çanakkale?mizde, vatandaşlarımızın bayram tatillerini huzur ve güvenlik içerisinde geçirebilmesi için imkanlarımızı seferber ederek, tedbirlerimizi en üst seviyede planlamış bulunuyoruz. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü olarak her zaman üzerimize düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle, azim ve fedakarlık göstererek görev yapmaktayız. Vatandaş desteğinin huzur ve güvenliğin devamına katkısı tarafımızca iyi biliniyor. Vatandaşlarımız da güvenlik güçlerine yardım konusunda duyarlı olması gerektiğini bilmeli ve bunun bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmamalı. Ramazan Bayramı süresince vatandaşlarımızın çevrelerine karşı daha duyarlı hale gelmeleri, çevrelerindeki olumsuz veya her zamankinden farklı bütün gelişmeleri 155 Polis İmdat hattımıza bildirmeleri gerekiyor. Tatil veya ziyaret amacıyla evlerinden ayrılacak vatandaşlarımız hırsızlık olaylarına karşı öncelikli tedbirlerini almayı unutmamalılar? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir