Çanakkale’de Ramazan Bayramı

Çanakkale’de Ramazan Bayramı
30 Eylül 2008

Ramazan bayramı bütün Türkiye ve İslam aleminde olduğu gibi Çanakkale’de de coşku içinde kutlanıyor.

Sabah erken saatlerden itibaren camilere akın eden Çanakkaleliler, bayram namazının ardından kendi aralarında bayramlaştıktan sonra toplu bayramlaşma töreni için belediye sosyal tesislerine geçti.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, Milletvekilleri Mehmet Daniş ve Ahmet Küçük ile birlikte diğer askeri ve mülki erkan burada vatandaşlarla bayramlaştı. Üst düzey yetkililerle bayramlaşma yapılmasının ardından protokol üyeleri sırayla H. Özcan Çocuk Yuvası, Kız Yetiştirme Yurdu, Huzurevi, İl Jandarma Komutanlığı, Bahattin ve Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi, Devlet Hastanesi ve Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Öte yandan Çanakkale’de boğaz hattı ile adaların deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. Ramazan bayramı boyunca vapur seferlerini arttıracak. GESTAŞ A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yürükçü, Çanakkale’de deniz ulaşımında vatandaşlara en iyi hizmeti vermek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirterek, “Bayram sebebiyle Çanakkale-Eceabat hattında 3, Gelibolu-Lapseki hattında da 4 olmak üzere toplam 7 arabalı vapurla vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz. Bayramın ikinci günü ise Gelibolu hattındaki bir vapuru Çanakkale’ye çekerek buradaki feribot sayısını 4’e yükselteceğiz. Yoğunluğa göre saatsiz olarak çalışacak vapurlarımız sayesinde yığılmaların önüne geçeceğiz” dedi.

GESTAŞ A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yürükçü, Gökçeada ve Bozcaada’da da deniz ulaşımı konusunda sıkıntının yaşanmaması için önlem aldıklarını belirterek, “Kış tarifesi sebebiyle 3’e düşürdüğümüz Bozcaada’daki sefer sayısını bayram boyunca yaz tarifesine çekerek 8’e çıkardık. Böylece bayramda Bozcaada’dan Geyikli’ye hergün seferler 07.30, 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00’de gerçekleşecek. Geyikli’den arabalı vapurun kalkış saatleri ise her gün 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00,19.00 ve 21.00 olacak.

Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ise saat 23.00’te Bozcaada’dan, 24.00’de de Geyikli’den adaya ek sefer yapılacak. Gökçeada-Kabatepe hattında ise yoğunluğun yaşanması halinde ek seferler yapılacak” şeklinde konuştu.

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü ekipleri de bayram boyunca denetimlerini sıklaştıracak. Özellikle kara yollarında aşırı hız yapılmaması ve dikkatli seyredilmesi konusunda sürücüleri uyaracak olan emniyet ekipleri, bayram boyunca aralıksız görev yapacak. Çanakkale’de hastanelerde de olabilecek olaylara karşı güvenlik önlemleri alınırken, uzmanlar özellikle aşırı tatlı yenmesi sebebiyle oluşabilecek şeker yükselmelerine karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir