Çanakkale’de Sağanak Yağış Etkili Oluyor

Çanakkale’de Sağanak Yağış Etkili Oluyor
11 Eylül 2009

Çanakkale’de sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış, aralıklarla etkili oluyor.

Önceki gün Trakya bölgesi ile İstanbul’da meydana gelen sağanak yağışın ardından ortaya çıkan sel felaketinden sonra, Marmara Bölgesi’ndeki diğer illerde de sabah saatlerinden itibaren yağış başladı.

Çanakkale’de sağanak yağış sebebiyle cadde ve sokaklar sular içinde kaldı. Aralıklarla devam eden sağanak sebebiyle rögarların tıkanmasının önüne geçmek isteyen belediye ekipleri ise önlem aldı.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri öğle saatlerinden itibaren yağışın etkisini artırmasının beklendiğini ifade ederek, cumartesi günü de yağışın devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan Çanakkale Valiliği İl Kriz Merkezi Başkanlığı da Marmara Bölgesi’nde hafta sonuna kadar devam etmesi beklenen aşırı yağış sebebiyle tedbir aldı. Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya tarafından yapılan açıklamada, Marmara Bölgesi’nde başlayan ve özellikle İstanbul ve Tekirdağ illerinde sel ve su baskınlarına neden olan aşırı yağışın, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre önümüzdeki hafta başına kadar etkisini göstereceği konusunda uyarıların bulunduğu belirtilerek, “Buna göre, Meteoroloji Müdürlüğü’nden olumsuz hava koşulları bildirildiğinde, konunun valilikçe ilgili birimlere duyurulmasını müteakip oluşan koşullara göre kriz merkezinin oluşturulmasına karar verilir ise; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, DSİ, TEDAŞ, Telekom, Bayındırlık ve İskan ve Belediye Başkanlığından müdür seviyesinde yetkili bir kişi kriz merkezinde vali yardımcısı başkanlığında derhal toplanacaktır. Koordinasyon bu grupça sağlanacaktır. Ayrıca ilçe kriz merkezleri ile kurum ve kuruluşların kriz büroları faaliyete geçirilecektir. Kamu kurum ve kuruluşların kadrolu personelinden oluşan “İl Acil Yardım ve Kurtarma Ekipleri” gerekli hazırlıkları yaparak teyakkuz halinde olacak, İl Kriz Merkezi (İl Sivil Savunma Müdürlüğü) ile irtibat halinde bulunarak il merkezi ve ilçelerden gelen talepleri en kısa sürede karşılayacaktır. Kaymakamlıklarca da kendi ilçelerinde gerekli tedbirleri alarak meydana gelebilecek olaylar, süratle il kriz merkezine bildirilecektir” denildi.

Bu arada sağanak yağmura rağmen Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan Gestaş A.Ş. yetkilileri Çanakkale-Eceabat, Kepez-Eceabat, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli arasındaki arabalı vapur seferlerinin normal olarak yapılabildiğini açıkladı.

Çanakkale DSİ Müdürlüğü yetkilileri ise barajlardaki su seviyesinin normal seviyelerde olduğunu belirterek, aşırı yağışlara rağmen bir sıkıntının bulunmadığını açıkladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir