Çanakkale’de Sahil Güvenlik Ekiplerinden Mülteci Operasyonu

25 Ağustos 2008

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Kadırga koyu mevkii ile Edremit körfezinde toplam 99 yasadışı göçmen ile 3 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Küçükkuyu SAGET 14 Komutanlığı ekiplerinin yaptığı ilk operasyon Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Kadırga Koyu’nun 2 mil açıklarında gerçekleşti. Ayvacık sahillerinden Yunanistan’ın Midilli adasına kaçmak isteyen 5’i Filistinli 25’ide Afganistanlı olmak üzere 30 yasadışı göçmeni yakalayan ekipler kaçakları Yunanistan’ın Midilli adasına kaçıran iki Türk’a de aynı botlarda yakalayarak göz altına aldı. Aynı bölgede yapılan ikinci bir operasyonda ise yine Küçükkuyu TCSG 6 Bot Komutanlığı’na bağlı ekipler 2 lastik bot içindeki 8 Afganistan, 6 Moritanyalı, 11 Somali ve 4 Filistinli olmak üzere 29 mülteciyi Yunanistan’ın Midilli Adası’na kaçmak isterken yakaladı.

Göçmenleri Midilli Adası’na kaçırmak isteyen bir Türk de gözaltına alındı. Ayrıca TCSG 80 Bot Komutanlığı’na bağlı ekipler Ayvalık Güneş Adası açıklarında yaptığı başka bir operasyonda ise Burma, Eritre, Somali, Filistin ve Afganistanlı 40 yasadışı göçmeni yakaladı.

Kaçak göçmenlerin 59’u Küçükkuyu Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na getirilirken, 40 göçmen de Ayvalık TCSG 80 Bot Komutanlığı ekipleri tarafından Ayvalık’a götürüldü. Yakalanan Türk göçmen kaçakçıları ise Ayvacık Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. 99 mültecinin 10’unun çocuk, 12’sinin kadın olduğu öğrenildi.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir