Çanakkale'de Sakatlar Haftası Etkinlikleri

10 Mayıs 2009

Sakatlar Haftası etkinlikleri bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale?de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Çanakkale?deki etkinlikler sabah Cumhuriyet meydanında gerçekleştirildi. Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Sakatlar Derneği, Bedensel Engelliler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, İşitme Engelliler Spor Kulübü, Görme Engelliler Derneği ve Çanakkale Engelliler Spor Kulübü adına Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapan Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı İbrahim Battal, engellilerin engellerini hissetmeden yaşamak istediklerini belirterek, ?Engelliler 2022 sayılı yasaya bağlı olarak kendilerine verilen özürlü maaşlarından icrayla verilmek istemiyor. Engelliler, yasalarca kendilerine verilen bu hakkın asgari ücretin 3?te ikisinden az geliri olma kriteri aranmaksızın bütün işsiz engellilerin bu haklarını kullanmalarını istiyor. Ülkemizdeki icralık 81000 engellinin icra takiplerinin geçici olarak değil, bir kanun ile sürekli kaldırılmasını ve bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Ayrıca Engeliler olarak 2005 yılında çıkan yasanın uygulanmasını kısıtlayan yönetmeliklerin değiştirilmesini ve varolan yasal hakların uygulanır hale getirilmesini istiyoruz. Birleşmiş Milletler Sakat Hakları bildirgesini imzalayan bir ülke olarak bu bildirgenin de yasalarda yer almasını talep ediyoruz? dedi.
Battal, Kent Konseyi Engelliler Meclisi olarak engellilerin sorunları ile yakından ilgilendiklerini de belirterek, bu konuda Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile engellilerin bir araya getirilmesi için gerekeni yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından ise katılımcılar Belediye sosyal tesislerinde gerçekleştirilen kutlama törenine katıldılar. Sakatlar Haftası sebebiyle hafta boyunca Çanakkale?de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir