Çanakkale’de Savaş Alanında Barış Koşusu

Çanakkale’de Savaş Alanında Barış Koşusu
23 Nisan 2009

Çanakkale’de Rotary Kulübü tarafından düzenlenen “1. Gelibolu Barış Koşusu”nda dünyanın birçok ülkesinden 300’e yakın sporcu kıyasıya yarıştı.

Sabah saatlerinden itibaren arabalı vapurla Eceabat’a geçen sporcular, yapılan kayıt işlemlerinin ardından otobüslerle parkurun başlangıç noktası olan Anzak Koyu’na götürüldü. Anzak Koyu’nda 94 yıl önce yaşanan savaşın izlerini de görme fırsatı bulan sporcular, hazırlıklarını tamamladıktan sonra 15 kilometre mesafeli Anzak Koyu – Eceabat arasındaki parkurda dereceye girebilmek için bir birleriyle kıyasıya yarıştı. Havanın soğuk olması sebebiyle sporculardan bir kısmı yarışı yarıda bırakmak zorunda kalırken, 15 kilometrelik zorlu parkurda birinciliği 27 yaşındaki Kenyalı atlet Moses Too kazandı.

Ailesi Kenya’da çiftçi olan Moses Too, 94 yıl önce kan dökülen topraklarda bu kez barış için ter dökerek koşmanın sevincini yaşadığını belirterek, birlik ve beraberliğin önemine işaret etti. Rakiplerine 1,5 kilometre fark atarak 42 dakika 32 saniyede yarışı tamamlayan Kenyalı atleti bitiş çizgisinde vatandaşlar alkışlarla karşıladı.
Anzak törenleri sebebiyle bölgenin güvenlik çemberinde bulunması üzerine yarışmada 2 saat sınırının getirildiğini belirten yetkililer, bu süre içinde yarışı tamamlayamayanların ise otobüslerle parkurdan toplandığını açıkladı. Yarışma sonunda bayanlar 18-39 yaş, masterler bayan ve erkekler 40-50 ve 50-60 yaş ile 60 yaş üstü bayan ve erkekler kategorilerinde dereceye girenlere törenle ödülleri verildi. Yarışmanın bu yıl ilk kez yapılmasına rağmen ilginin fazla olması yetkilileri sevindirirken, gelecek yıllarda bu sayının daha da artmasının beklendiği ifade edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir