Çanakkale’de Şehitlikler Törenlere Hazır

17 Mart 2012

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü törenlerinin yapılacağı il merkezi ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitliklerde hazırlıklar tamamlanırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya programı sebebiyle ilk kez bu yılki törenlere katılamayacak.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü törenleri 18 Mart Pazar sabahı 08.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayacak. Ardından 18 Mart Stadyumu’na geçilecek. Mehteran bölüğünün konseri ile devam edecek kutlama programı, Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın bayrağa tokası, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sürecek. Vali, Belediye Başkanı ve Boğaz Garnizon Komutanının vatandaşların bayramını kutlamasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. 50 dansçı ve 10 ayrı yörenin belli bir koreografi ile sunumundan sonra program geçit töreni ile sona erecek. Aynı gün saat 13.00’de Şehitler Abidesi’nde ayrı bir kutlama programı daha düzenlenecek. Törenden sonra hava ve deniz birlikleri Çanakkale Boğazı’nda resmi geçit töreni gerçekleştirecek. Türk Yıldızlarının gösterisi ve şehitlik ziyaretinin ardından törenler sona erecek.

60 MİLYON DOLARA MAL OLAN SİMÜLASYON MERKEZİNİN AÇILIŞI ERTELENDİ
Öte yandan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Kabatepe Tanıtma Merkezi’nin bulunduğu yerde yapılan ve 18 Mart törenleri kapsamında açılması planlanan simülasyon merkezinin açılışı ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Almanya programı sebebiyle törenlere katılamayacak olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Yaklaşık 60 milyon dolara mal olan Kabatepe Simülasyon Merkezi’nde ziyaretçilere Çanakkale Savaşlarının çeşitli simülasyon ve sunum teknikleri ile anlatılarak sergilenmesi amaçlanıyor. 8 bin 616 metrekarelik alan üzerinde üç tam ve bir asma kattan oluşan merkezin iki katı toprak altında, zemin ve asma katları da toprak üzerinde konumlanıyor. İçinde 11 simülasyon odası, bir konferans salonu, sabit koleksiyon müzesi, kafeterya, idari birimler ve teknik hacimler yer alan simülasyon merkezi bulunuyor. 11 simülasyon odası; Çanakkale Platformu, Nusrat Mayın Gemisi, Ocean Zırhlısı, Seyit Onbaşı, Siper ve Cephe Savaşları, Simülasyon Balon, Çanakkale Geçilmez, Hologram Odası, Anı Platformu (2 adet) ve Modern Türkiye mekanlarından oluşuyor. Tüm odalarda gösterim süresinin 4,5 dakika olarak planlandığı simülasyon odaları elli kişilik gruplara hizmet edebilecek şekilde tasarlandı. Odalara girmeden önce yabancı misafirlere dil tercihini kendilerinin yapabilecekleri kulaklıklar verilecek. Ayrıca 3 ve 4 nolu odalarda kullanılmak üzere her ziyaretçiye üç boyut gözlüğü verilecek. Merkezde 1915 Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları çeşitli simülasyon teknikleri kullanılarak en doğru biçimde ziyaretçilere anlatılacak ve savaşla ilgili bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunacak. Simülasyon merkezini nisan ayı içerisinde Çanakkale’ye gelmesi planlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açması bekleniyor.

ŞEHİTLİKLERİN BAKIMLARI TAMAMLANDI
Bu arada törenler kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından binerce kişinin ziyaret etmek için geleceği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitliklerin bakımları da tamamlandı. Şehitlikler çiçeklerle bezenirken, mermer zeminler de tek tek yıkanarak temizlendi. Türkiye’nin değişik bölgelerinden şehitlikleri ziyaret emek için gelenler bu alanda gezerken duygusal anlar yaşadıklarını ifade ederek, “Bu bölgeyi gezerken gözyaşlarımıza engel olamıyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı’nı yazdırmasın. Çünkü milli marşın yazılmasının bedelinin küçük bir örneği burada açıkça görülüyor” dedi.

ASKERİ BİRLİKLER GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK
Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlikler de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü ekinlikleri kapsamında 18 Mart günü boğazda resmi geçit töreni gerçekleştirecek. İlk kez 2010 yılında gerçekleştirilen denizde resmi geçit töreni bu yıl da yapılacak. 18 Mart günü saat 14.00 ile 14.30 arasında Çimenlik kalesi önünde; saat 14.50 ile 15.10 arasında da Şehitler Abidesi önünde gerçekleştirilecek denizdeki resmi geçit törenine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı yüzer ve uçar unsurlarla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçar unsurlar iştirak edecek.

BAŞBAKAN ERDOĞAN ÇANAKKALE’YE GELEMİYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya programı sebebiyle katılamayacağı törenlerde, Erdoğan’ı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç temsil edecek. Törenlere ayrıca İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katılacak.

ÇANAKKALE’NİN GURURU ALTIN MADALYA 18 MART’I BEKLİYOR
Topraklarında 253 bin şehidin yattığı Çanakkale’ye, 1994 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3972 sayılı kanunla verilen altın madalya, Çanakkale Zaferi’nin 97. yıl dönümü olan 18 Mart günü Türk bayrağıyla birlikte göndere çekilecek.

1994 yılında dönemin Çanakkale Milletvekili Süleyman Ayhan’ın kanun teklifiyle verilmesi kararlaştırılan “Çanakkale geçilmez” yazılı altın madalya, her yıl törenle Çanakkale Valisi, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanınca Türk bayrağına takılarak İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekiliyor. Gönderde gün sonuna kadar kalan madalya daha sonra indirilerek bir sonraki Çanakkale Deniz Zaferi törenlerine kadar Çanakkale Valiliğinde muhafaza ediliyor. Altın madalya, bu yıl da çok sayıda bakanın da katılacağı 18 Mart Stadı’nda düzenlenecek törenle göndere çekilecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir