Çanakkale’de Sit İrdeleme Çalışmaları Sürüyor

04 Mayıs 2010

Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Tevhit Kekeç, başvurulan dosyaların uzun süre sonuçlanmamasının en önemli sebebinin evrakların tam olarak kendilerine teslim edilmemesi olduğunu belirterek, ?Bizler zorluk çıkaran değil, çözüm üreten kurumuz. Başvurular tam ve eksiksiz olursa kararlar en kısa sürede çıkar? dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Sayın Tevhit Kekeç, kurul hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Çanakkale?deki çalışmaları anlattı. Turizm Bakanlığı?nın arkeolojik sit irdeleme çalışmaları konusunda Çanakkale?ye büyük önem verdiğini belirten Tevhit Kekeç, ?Bu kapsamda Troia ve Gülpınar Apollon Smintheus ile ilgili sit irdeleme çalışması tamamlanmış durumda. Gelibolu Yarımadası ile ilgili sit irdeleme çalışmasına da bu yıl içinde başlanacak. Kazdağları konusunda ise personel yetersizliği sebebiyle irdeleme çalışmasına başlanamadı. Assos ise bu yıl içinde tamamlanacak? dedi.

Tevhit Kekeç, kurula gelen kararların çok uzun süren çalışma sonunda sonuçlanması konusunda yapılan eleştirilere de değinerek, ?Burada vatandaşlarımız haklı olabilirler. Ancak bunun en önemli sebepleri arasında başvurular sırasında evrakların eksiksiz olarak bize verilmemesinden kaynaklanıyor. Bu durumda evraklar inceleniyor ve eksik olduğunda dosya sahibine bu eksiklikleri gidermesi isteniyor. Buda karar süresinin uzamasına sebep oluyor. Bizler burada engel olan değil, çözüm üreten kurumuz. Bu konuda da yasalar çerçevesinde kararımızı veriyoruz? dedi.

Konuşmasında çalışma sistemleri hakkında da bilgi veren Kekeç, ?Bizim en büyük sıkıntımız mimarımızın olmaması. Bakanlık, kurulumuza mimar atıyor. Ancak nedendir bilinmez bu mimarlar bir türlü göreve başlamıyor. Bu da dosyalarda karar aşamasında bizi sıkıntıya sokuyor. Benim altımda bir araç yok. Araca ihtiyaç olduğunda Valilikten istiyorum. Bir başka sıkıntı olduğunda belediyeden malzeme konusunda talebimiz oluyor. Burada kurumlar arasında çok iyi bir diyalog var. Kurumlar polemik içinde değil, diyalog içinde çalışıyor. Bu da çok önemli? dedi.

İHA

Yorumlar...
  • Hakan Çelik
    02/09/2010 00:37

    Deniz bey kim olduğunuzu ve neden böyle konuştuğunuzu açıkca yazarsanız daha inandırıcı olur buyurun bence orası kimsenin koltuğu değil siz deneyin oturun. kimlerin ekmeğine yağ sürdüğünüde açıklayın o zaman. kendime ait üç evim kuruldan geçemedi ve ekmeğime yağ sürülmedi

  • DENİZ DEMİRTAŞ
    11/05/2010 12:40

    Hakkında kültür bakanlığınca defalarca soruşturma açılmış bazılarından suçlu bulunmuş birinin hala bu kurulun basında durmasına anlam veremiyorum.Yoksa bazılarının ekmeğine yağ sürdüğün içinmi hala oradasın?

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir