Çanakkale’de Sivil Toplum Kuruluşlarından Teröre Tepki Yürüyüşü

17 Temmuz 2011

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 13 askerin şehit olması 2’si ağır 7 askerin de yaralanması ile sonuçlanan terör olayının ardından Facebook sosyal paylaşım sitesinden haberleşen Çanakkaleliler, Cumhuriyet meydanında şehitlere sahip çıkarak teröre tepki yürüyüşü gerçekleştirdi.

Öğle saatlerinde Cumhuriyet meydanında bir araya gelen yaklaşık 500 Çanakkaleli, ellerinde Türk bayrakları ile sloganlar atarak terörü lanetledi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nı okunması ile başlayan teröre tepki yürüyüşü öncesi bir konuşma yapan Emekli Öğretmen Yusuf Özkan, “Bugün burada toplanan sessiz insanlarımız artık Türk milletini dalmış olduğu gaflet uykusundan uyandırmak için burada bulunuyor” dedi.

Ardından yaklaşık 500 kişi ellerinde Türk bayrakları ile Cumhuriyet meydanından başlamak üzere kordon boyunda sloganlar atarak yürüyüş yaptı. “Genelkurmay duy bizi, askere al hepimizi, “Şehitler Ölmez vatan bölünmez”, “Her Türk asker doğar” şeklinde sloganlar atan vatandaşlara yoldan geçen diğer vatandaşlar da katıldı. Araçları ile geçen vatandaşların korna çalarak destek verdiği yürüyüş, Aynalı Çarşı bölgesinde devam etti. Tarihi aynalı çarşının önünden geçerken “Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyorum düşmana karşı” türküsünü yüksek sesle söyleyen Çanakkaleliler teröre tepki yürüyüşlerini Cumhuriyet meydanında noktaladı.

Yürüyüş olaysız olarak sona erdi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • MEHMET GERÇEK
    18/07/2011 09:30

    Bular nasıl sivil toplum örgütleri,ilçelerdeki sivil toplum kuruluşlarının ,siyasi partilerin haberi yok.yazık..

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir