Çanakkale’de Taksim Gezi Parkı’na Yapılan Şiddetli Polis Müdahalesi Protesto Edildi

17 Haziran 2013

Taksim Gezi Parkı’nın fiilen yıkılması girişimi sonrası yaşanılan toplumsal duyarlılık karşısında hükümetin izlediği polis şiddeti nedeniyle başta Taksim İstanbul olmak üzere tüm yurtta, demokratik tepkilerini ortaya koyan yurttaşlar Çanakkale’de de günlerdir Gezi Parkı Direnişine desteklerini yaptıkları yürüyüşler ve oturma eylemleri ile sürdürdü.

“Oyu ben aldım, her şeye ben karar verir, her şeye karışırım” diyen bir iktidara karşı

Taksim Dayanışması heyetinin açıkladığı başlıca talepler olan; Gezi Parkı’nın, Park olarak kalması, Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılması, Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulması, Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce insanın yaralanmasına, dört yurttaşın ölmesine neden olan sorumluların görevden alınması, gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanması, ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşların derhal serbest bırakılması, 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesi, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması taleplerine Çanakkale’den de destek olan binlerce yurttaş, günlerce demokratik katılım kanallarını bütünüyle yok eden, her itirazı düşmanca bir refleksle yanıtlayan, kendisi gibi olmayanların inancına, kimliğine, yaşam tarzına, bilime, sanata saygı duymayan bir iktidar anlayışını protesto ederek, “Oyu ben aldım, her şeye ben karar verir, her şeye karışırım” diyen bir iktidar tarafından baskı görmek istemediğini sokaklara çıkarak barışçıl eylemlerle dile getirdi.

“Her yer Taksim her yer direniş”
Süreç devam ederken ve hükümet konuyla ilgili herhangi bir olumlu adım atmamışken 15 Haziran akşam saatlerinde emniyet güçlerinin Gezi Parkı’na yapmış olduğu baskın sonucunda kadın, çocuk ve yaşlıların parkta olduğu sırada, plastik mermiler, yoğun gaz ve ses bombaları ile şiddetli bir saldırı gerçekleşti. Parkın içinin çok sert bir müdahaleyle boşaltılarak, çadırların dağıtılması, Taksim’e çıkan yolların gaza boğulması, Gezi Parkı ve Divan Oteli’ndeki revirlerin dahi saldırıya uğraması, yaralılara müdahale eden doktor ve hemşirelerin gözaltına alınması, çocukların kaybolması ve yoğun gazdan zarar görmesi, yüzlerce yaralının varlığı tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de protestolarla karşılandı.

Çanakkale’de yüzlerce kişi Taksim Gezi Parkı’na yapılan müdahalenin ardından cumartesi gece yarısı sokaklara döküldü. Kordonda yapılan yürüyüşe çevredeki vatandaşların da alkışlar ve ıslıklarla destek verdiği gözlemlendi. 500 kişiye yakın yurttaş Demircioğlu Caddesi’nden feribot iskelesine giden yolun İskele kavşağına kadar sloganlarla yürüyerek İskele kavşağında yola oturmak suretiyle yolu trafiğe kapattı. Burada “Her yer Taksim, her yer Direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halklara hesap verecek”, “Hükümet İstifa”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu Halk Sana Boyun Eğmez” sloganları atan grup protestolarını alkışlar ve ıslıklarla sürdürdü.

Megafonla konuşma yapan grup sözcüleri hükümetin insanlık suçu işlediğini, Taksime yapılan müdahale sonucunda çok sayıda insanın yaralandığını ve gözaltına alındığını, basının müdahaleyi izlemesine izin verilmeyerek delillerin karartılmaya çalışıldığını, İstanbul’da Ankara’da arkadaşlarının mücadele ettiklerini, kendilerinin de Çanakkale’den onlara selam gönderdiklerini, imamın ordusuna karşı direndiklerini, insani ve haklı taleplere karşı verilen bu insanlık dışı müdahalenin hesabını soracaklarını söyledi.

Vali Çınar eylemcilerle görüştü
Çevik Kuvvet ekibi ve TOMA eylemcilere yakın bir noktada konumlanırken ayağa kalkıp etten bir duvar ören yurttaşlar tepkilerini ve protestolarını attıkları sloganlarla sürdürdü. Olay yerine gelen Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, grubu temsilen gelen sözcülerle görüştü. Grup sözcüleri Taksim’de yaşanan insanlık dışı müdahaleye karşı demokratik tepkilerini gösterdiklerini, polisin uyguladığı şiddet karşısında onlarca insanın zarar gördüğünü, acı çektiğini ve Türkiye’nin dört bir yanında insanların kendilerini ifade etmek ve şiddete bir son verilmesi için sokaklara çıktığını, insancıl ve barışçıl taleplere karşı uygulanan bu şiddete son verilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Vali Çınar, grubun sözcülerine sabah üniversite sınavı olduğunu, kimsenin bu eylem nedeniyle mağdur edilmemesi gerektiğini, yolu trafiğe kapatmadan uygun bir alanda eylemlerini devam ettirebileceklerini söyledi. Görüşmenin ardından yüzlerce Çanakkaleli sloganlar eşliğinde kordon boyunda yürüyerek Troya Atı’nın önünde eylemlerini sürdürdü.

Protestolar pazar günü de devam etti
Taksim Gezi Parkı’na yapılan müdahalenin ardından hız kesmeyen polis şiddetine karşı Pazar günü de Çanakkale’de protestolar devam etti.

Pazar günü saat 16.00 sularında Çanakkale iskele meydanında toplanan yüzlerce kişi sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı’na yapılan müdahaleyi ve tüm yurda yayılan polis şiddetini protesto etmek için yine eylemdeydi. Çanakkale İskelesi’nin kavşak noktasında oturma eylemi yaparak, buradaki yollara pankartlar sererek yolu trafiğe kapatan eylemciler İstanbul’da barışçıl taleplere gösterilen şiddetli polis müdahalesi sonucunda yaralanan yurttaşların sağlığından endişe duyduklarını, halka yönelen bu teröre artık bir son verilmesi gerektiğini, kendisine oy vermeyini vatandaş saymayan, dini değerleri sömüren, farklılıkları yok sayan çoğunluğun yaşam biçimini, ahlak anlayışını azınlığa dayatan, otoriter ve baskıcı bir rejim uygulayan AKP iktidarına karşı olduklarını, kimsenin askeri olmadıklarını, demokratik bir hukuk devletinde insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir rejimde yaşamak istediklerini ifade etti.

İskele meydanındaki yolun kapalı olması nedeniyle boğazda sefer yapan vapurlar Kepez limanına yönlendirildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir