Çanakkale’de Tarım İl Müdürlüğü Koordinesinde Küçükbaş Hayvan

20 Şubat 2009

Çanakkale’de Tarım İl Müdürlüğü koordinesinde “Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiriciler Birliği” ile birlikte küçükbaş hayvanlar kayıt altına alınmaya başlandı.

Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların kayıt altına alınması için ‘Küçükbaş Hayvan Kayıt Programı’nın hazırlandığını belirterek, “Tarım İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda “Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiriciler Birliği” ile birlikte kulak küpesi takılan hayvanlar sisteme kayıt edilmeye başlandı. Hazırlanan kayıt programını, birden fazla kullanıcı aynı anda farklı yerlerden kullanabiliyor. İşletme sahibinin T.C. kimlik numarası esas alınarak, işletme bilgileri ayrıntılı olarak sisteme anında girilebiliyor. Bir kişi sadece bir işletme açılabiliyor. Küçükbaş hayvanlara ait bilgiler işletme sahibi çiftçi seçiminden sonra gerçekleştirilebiliyor. Böylece başka bir hayvan sahibine farklı kişilerin hayvanlarını kayıt etme olasılığı ortadan kaldırılmış oluyor” dedi.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri sistem sayesinde hayvanların aşı kayıtlarının kısa sürede işlenebildiğini de belirterek, “İşletmedeki küçükbaş hayvanların nakil işlemi de hatasız olarak, işletme sahiplerinin seçilmesi yöntemiyle araç plaka no ve rapor numarasının işlenmesi ile birlikte yapılabiliyor. Bütün kayıt ve nakil işlemlerinde çiftçiyi arayıp seçmek için kullanılan çiftçi seçme formu sayesinde olabilecek kullanıcı hatalar da ortadan kaldırıldı. Program kullanıcılarının sınıflandırılması sayesinde bazı işlemler sadece yetkilendirilen kullanıcılar tarafından yapabiliyor. Bu sistem sayesinde program verileri tek bir veritabanında toplanıp, program kullanılarak internet aracılığıyla oluşturulan veritabanına kayıt ediliyor. Verilerin çokluğu ve sürekliliği düşünüldüğünde sık sık yedeklenmesi ve raporlanması sağlanıyor. Program aracılığı ile yetkilendirilen kullanıcılar tarafından değişik formatta raporlar alınabiliyor. İlimizde kulak küpesi takılan 467 bin küçükbaş hayvana ait bilgilerin sisteme girişleri devam ediyor” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • YUNUS DEMİR
    26/12/2009 18:58

    YAPILAN ÇALIŞMALARINIZDAN ÇOK ŞİKAYETÇİ VE MAĞDURUZ. KAYIT ALTINA ALINCAK DİYE KEÇİLERİMİZE YAPILAN RASTGELE KÜPELEMELERDEN DOLAYI 2008 YILININ NİSAN-MAYIS AYLARINDAN BERİ HAYVANLARIMIZIN KULAKLARININ HEPSİ YARA BERE İÇİNDEDİRLER. YAZ AYLARINDA SICAKLARDAN DOLAYI AŞIRI ŞEKİLDE KOKU YAPIP SİNEKLENMELERE NEDEN OLUYOR KIŞ AYLARINDA İSE SOĞUKLARDAN DOLAYI ŞİŞEREK İRİN TOPLUYORLAR VE ÇATLAMALARA NEDEN OLUYORLAR. BU OLAYI BİRLİK YETKİLİLERİNE BİLDİRDİK BİZLER BAKICAZ DEDİLER AMA HERHANGİ BİR MÜDEHALE YAPILMADI. SİZ İLGİLELERE SESLENİYORUZ BU OLAYA ACİLEN BİR ÇARE BULUNMASINI İSTİYORUZ... YUNUS DEMİR GÖLEKÖY/ÇAN 0542 692 95 84

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir