Çanakkale’de Teröre Tepki

19 Ekim 2011

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yapılan terorist saldırıya Çanakkale’de de tepki gösterilerek terör saldırıları kınandı.

ÇANAKKALE’DE AVUKATLARDAN TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ
Çanakkale’de terörü protesto etmek amacıyla toplanan avukatlar, cübbeleri ile adliye önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar sessiz yürüyüş düzenledi.

Ellerinde Türk bayrakları ile adliye önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar gelen avukatlar, şehit olan 24 asker için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı’nı okudu.

Avukatlar adına bir açıklama yapan Çanakkale Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu, son yapılan hain saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, “Bu sabah 24 askerimizin şehit olduğunu, 12 vatan evladımızın da yaşam savaşı verdiğini öğrendik. Bu gerçekten çok elim, çok duygulu bir olay. Bugün sadece o 24 tane ocağa değil, Türkiye’deki 70 milyon ocağa ateş düşmüştür. Bugüne kadar hepimiz, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sözlerini birçok kez duyduk. “Vatan sağ olsun” sözleri ile hep beraber seslendik. “Hainler mutlak surette cezalarını bulacak” sözlerini hep beraber dinledik. ‘Sözün bittiği yer’ sözlerini bugüne kadar artık dinlemekten bıktık usandık. Biz bugün Çanakkale Barosu olarak sözün gerçekten bittiğini göstermek için burada toplandık. Biz bugün burada hiçbir şey söylemiyoruz. Sözün bittiğini söylüyoruz. Biz Çanakkale Barosu olarak bir halkız. Suskunluğun derecesinin artması, öfkenin de bir o kadar fazla olduğunu ortaya koyar. Biz susuyoruz. Artık hükümetinden güvenlik güçlerine kadar yetkili makamların gerçek manada bu eylemin cezasını vermesini istiyoruz. Bundan sonra 70 milyon kişinin yüreğini sızlatan bu konunun ortadan kalkmasını istiyoruz” dedi.

Tülay Ömercioğlu, basın mensuplarının yasalarda terör olaylarına yönelik verilen cezaların yeterli ve caydırıcı olup olmadığı yönündeki sorusuna ise, “Maalesef bunlarla ilgili yeterli bir ceza sistemi yok. Bunlarla ilgili daha derin bir ceza sisteminin getirilmesi gerekir. Biz bugüne kadar verilen cezalarda etkin bir sonuç alındığını görmedik” şeklinde yanıt verdi.

Yürüyüşe katılan yaklaşık 50 avukat, daha sonra alandan ayrıldı.

ÇOMÜ REKTÖRLÜĞÜ TERÖR SALDIRISINI KINADI
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde meydana gelen saldırıda şehit olan 24 asker ile yaralanan 18 Mehmetçiğin ardından kınama mesajı yayınladı.

ÇOMÜ Rektörlüğü’nden yapılan kınama mesajında şu ifadelere yer verildi: “Aziz Milletimize, Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğine, aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik Hakkâri’de 19 Ekim 2011 Çarşamba günü gerçekleştirilen hain terör saldırısını nefret ve şiddetle kınıyoruz. Tarihimiz, birlik ve beraberlik içerisinde hain saldırıların bertaraf edildiğinin kanıtlarıyla doludur. Dün olduğu gibi bugün de Milletimiz, şehit düşen evlatlarının ardında bıraktıkları emanete sahip çıkacak ve bu terörist saldırıları tamamen ortadan kaldıracak tedbirleri alacaktır.İnsanlık dışı ve vahşi niteliği ile ön plana çıkan terör saldırılarının, ülkemizde mevcut birlik ve beraberliği bozamayacağına, bilakis, bu birlikteliği ve terörü ortadan kaldırma azmini daha da güçlendireceğine inancımız tamdır. Aziz şehitlerimize rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı diliyoruz.”

EĞİTİM İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI DEMİR, TERÖR SALDIRISINI KINADI
Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde düzenlenen terör saldırısını kınayarak, “Amacı Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ortadan kaldırmak, ulusal kimliğimizi silmek, yurt ve ulus bütünlüğümüzü bölerek kardeş kavgası oluşturmak olan terör örgütü, bizden teslim olmamızı, boyun eğmemizi istemektedir. Türk milleti bu oyuna asla gelmeyecektir” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda sendika temsilcileri ile basın açıklaması yapan Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, terör örgütünün Hakkari’nin Çukurca ilçesinde gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, “Dün Bitlis’te 5’i polis, 3’ü sivil 8 kişi teröre kurban giderken, gece saatlerinde de teröristlerce çok sayıda yere yapılan silahlı saldırılar sonucu Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 26 güvenlik görevlisi şehit düştü, 22’den fazla güvenlik görevlisi de yaralandı. Bölücü terör örgütü her geçen gün eylemlerini bir öncekinden daha vahşice ve kuralsızca gerçekleştirmektedir. Terörü kendilerine araç edinenler, siyasi iktidarın tavizkar tavrından ve gevşek tutumundan da güç alarak ırkçı ve bölücü açılımlarını kan üstüne kan dökerek gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bütün bunlar yaşanırken siyasal iktidarın geç gelen açıklamaları ve boş sözleri, terörü ortadan kaldırmaya yönelik adımların atılıp atılmadığı konusundaki şüphelerimizi artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Veli Demir, yapılan bu saldırıların dikkat çekici olduğunu da belirterek, “Bugün bağımsızlığımız ve egemenliğimiz çökertilmiş, milletimizin birliği ve ulusal bütünlüğümüz çok ciddi bir tehdit altına girmiştir. Milletimiz bu süreçte bir iç çatışmaya doğru sürüklenmekte, emperyalist güçlerin desteğini arkasına alan terör örgütü, hedeflerini neredeyse iktidar eli ile ‘demokratik açılım’ adı altında hayata geçirmeye çalışmaktadır. Amacı Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ortadan kaldırmak, ulusal kimliğimizi silmek, yurt ve ulus bütünlüğümüzü bölerek kardeş kavgası oluşturmak olan terör örgütü, bizden teslim olmamızı, boyun eğmemizi istemektedir. Türk milleti bu oyuna asla düşmeyecektir. Siyasal iktidar, terörde ABD ve AB güdümlü çözümlerden medet ummak yerine, devlet politikaları üretmeli ve bunların sürekliliğini sağlamalıdır. Unutulmasın ki, teröre destek veren ve göz yumanlar, en az uygulayıcıları kadar suçludur. Ülkemizi yönetenleri, gelişmeler karşısında tavizsiz ve net tavır göstermeye, bu alçakça saldırıları düzenleyenlere cesaret vermekten sakınmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Veli Demir, Hakkari Çukurca’daki saldırının özellikle 2 yıl önce Mahmur ve Kandil’den gelen 34 kişinin Habur’da karşılandığı güne denk gelmesine de dikkat çekerek, “Bu bir tesadüf olabilir mi?” diye sordu.

ULTRASLAN ÇANAKKALE ÜYELELERİ TERÖR SALDIRILARINI KINADI
Ultraslan Çanakkale üyeleri Hakkari Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde meydana gelen terör saldırılarını kınadı.

Ultraslan Çanakkale üyeleri, Hakkari’nin Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde bölücü terör örgütü tarafından yapılan saldırılarda 20’den fazla askerimizin şehit olduğu, 10’dan fazla askerimizin ise yaralandığını derin üzüntüyle öğrenmiş bulunduklarını belirterek “Şehitler diyarı Çanakkale’de, bu acıyı en derinden yaşıyoruz. Bilinmelidir ki, ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yönelik bu hain saldırı, hedeflenen amacına asla ulaşamayacaktır. Bizler bu ülkenin gençleri olarak, sadece maçlarda, şampiyonluklarda, kutlamalarda değil, gerektiği zaman, vatanımıza, bayrağımıza, bölünmez bütünlüğümüze, askerimize insanımıza el uzatan kalleşlere karşı da sokağa dökülmesini biliriz. Bizi sağduyuya davet eden büyüklerimize sesleniyoruz. Yeter artık. Sağ duyuya gelmek istemiyoruz. Söylemlerinizde bahsettiğiniz, “sözün bittiği yer” neresiyse, biz de oraya gitmek istiyoruz. Terörü biz lanetleyelim, siz o laneti onların başına yağdırın istiyoruz. Bizim elimizden, konuşmaktan başka bir şey gelmiyor. Siz bari konuşmayın, gerekeni yapın. Ne gerekiyorsa onu yapın istiyoruz. Bu duygularla, terörü bir kez daha nefretle ve şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN: “TOPLUMSAL BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ ZEDELEMEYE YÖNELİK HAİN SALDIRILARI KINIYORUZ”
İnsani değerlerin bir kez daha terörle katledildiği Hakkari Çukurca’da 24 askerimize yapılmış hain saldırı tüm ülkede olduğu gibi Barışın Kenti Çanakkale’de de büyük üzüntü yaratmıştır.

Ulusça verilmiş büyük mücadeleler ve emeklerle kurulmuş ülkemizin birliğini ve toplumsal bütünlüğümüzü zedelemeye yönelik bu saldırılar bizleri asla yıldırmayacak, yolumuzdan döndüremeyecektir.

AK PARTİ İL BAŞKANI MUZAFFER KUTLU’DAN TERÖR EYLEMİNE KINAMA
Ak parti il başkanı Muzaffer Kutlu Hakkâri Çukurca’da düzenlenen terör eyleminde 26 askerimizin şehit olması ile sonuçlanan terör eylemini kınadı. Kutlu yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında yapılan terör eyleminin halkın güven ve istikrarının sürdürülme toplumsal birliktelik sürecini kalıcılığını haz edemeyen karanlık güçlerin, sabote ve baltalama girişimleri ile karşı karşıyayız.

Kutlu, Derin odaklar Terörü kullanarak hiçbir zaman milletimizin birlik ve beraberliğine, istikrarlı büyümesine ve demokratikleşme sürecine mani olamayacakları açıktır. Buna kimsenin bugüne kadar gücü yetmedi bugünden sonrada yetmeyeceği, kahraman Türk ordusunun şanlı, şerefli tarihinden bellidir. Acımız kelimelere sığmayacak kadar büyüktür.

Menfur saldırılarda ebediyete göçen şehitlerimizin acısını Ulusça bağrımıza basıyor ve bir kez daha terörü ve terörü destekleyenleri lanetliyoruz. Tüm ulusumuza, Güvenlik Güçlerimize, şehitlerimizin ailelerine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

AK PARTİ ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİ MEHMET DANİŞ’TEN TERÖR EYLEMİNE KINAMA
Yüce Türk Milletinin başı sağolsun.Milletimizin ve Devletimizin varlığına kasteden hainleri lanetliyoruz.Milletimiz,birlik ve bareberlik duygularını daha da pekiştirerek tarihte olduğu gibi bu şer odaklarını bertaraf etmesini başaracaktır.vatan ve millet uğruna canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar kederli ailelerine sabırlar temenni ediyoruz.Bu hain saldırıları yapanlar Milletimize hesap vermekten kurtulamayacaklardır.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, acılı ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve ulusumuza başsağlığı diliyorum.

LİSE ÖĞRENCİLERİNDEN TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ
Çanakkale’de bir grup lise öğrencisi, bölücü terör örgütünün Hakkari’deki saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Sabah okullarına giden Hasan Ali Yücel Lisesi’nden bir grup öğrenci, derslere girmeyerek ellerine Türk bayraklarını alıp Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. Kordon boyunca ilerleyip, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, Kahrolsun PKK” şeklinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar gelen öğrencilere, yoldan geçen vatandaşlar da alkışlarla destek oldu. Emniyet birimlerinin de güvenlik önlemi aldığı yürüyüşe katılan yaklaşık 80 kişi hep bir ağızdan terörü lanetledi. Son saldırılarda şehit olan Mehmetçikleri unutmalarının mümkün olmadığını belirten lise öğrencileri “Biz de askere gitmek istiyoruz” dedi.

ÇANAKKALE’DE TİCARET ODALARI İLE BORSADAN TERÖRE KARŞI ORTAK AÇIKLAMA
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Gelibolu Ticaret Sanayi Odası temsilcileri Biga ilçesinde yaptıkları toplantıda ortak deklarasyon yayınlayarak Hakkari Çukurca’da yaşanan terör olayını kınadı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tunçay Yaşar, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Özen imzası ile yayınlanan ortak deklarasyon metninde şu ifadelere yer verildi: “Güneydoğuda 24 gencimizi şehit eden hiyanete yeter diyoruz. Ülkemize, askerimize, bayrağımıza, birliğimize kurşun sıkanlar artık topyekün bizi karşılarında bulmalıdır. Bizler şehitler diyarı Çanakkale’nin evlatları olarak, bizlere aziz şehitlerimizin emaneti olan bu vatana kendi canımızla sahip çıkmayı görev biliyoruz. Artık çocuklarımızın ölüm haberlerini duymak istemiyoruz. Artık vatan hainlerinin karşısında biz durmak istiyoruz. Şehadet şerbetini içmek için vatan hudutlarında Çanakkale evlatları olarak görev istiyoruz. Mevzubahis vatan olduğu için bu ihanetin son neferi ortadan kalkana kadar şehitlerimizin ruhu huzur bulana kadar hepimiz ordumuzun bir neferi olarak görev yapmaya talibiz.”

KAYMAKAM GÖZEN VE BAŞKAN KUZU’DAN KINAMA VE TAZİYE MESAJI
Çan Kaymakamı Hasan Gözen ve Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu son günlerde yaşanan terör olaylarını kınayarak, şehitler için taziye mesajı yayımladı.

Kaymakam Gözen mesajında, “Ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin birlik ve beraberliğine, Türk Milleti’nin ebedi kardeşliğine yönelik olarak meydana gelen terör olayları hepimizde derin bir üzüntüye sebep olmuştur” diyerek, “Bu uğurda hayatını kaybeden ve şehitlik mertebesine yükselen güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yüce Türk Milletine başsağlığı diliyorum. Hassasiyetlerin arttığı bugünlerde Çan halkımızın metanetiyle örnek olmasını temenni ediyorum. Yüce Türk Milleti’nin başı sağ olsun” açıklamasında bulundu.

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu da yaptığı açıklamada, “Hakkari’deki olaylarda şehit olan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, aziz milletimize başsağlığı dilerim” dedi.

ÇANAKKALE’DE ŞEHİRİÇİ OTOBÜSÇÜLER TERÖR OLAYLARINI PROTESTO ETMEK AMACIYLA KONVOY DÜZENLEDİ
Çanakkale’de Belediye Denetimli Halk Otobüsü çalışanları son yaşanan terör olaylarının protesto etmek amacıyla 70 otobüsle il merkezinde konvoy düzenledi.

Sanayi bölgesindeki otobüs garajından başlayan konvoy öncesi bir basın açıklaması yapan Belediye Denetimli Halk Otobüsleri İşletmecisi Sözcüsü Hakan Akgül, son yaşanan terör olayını şiddetle kınadıklarını belirterek, “Hain terör örgütü tarafından yapılan menfur saldırı sonucu 24 vatan evladımız şehit olmuş, 198 evladımız da yaralanarak şerefli gazilik rütbesini almıştır. Hain terör örgütüne ve destekçilerine buradan sesleniyoruz. Türk milleti önümüzdeki bin yılda bu coğrafyada var olacaktır. Türk milletini ve Türk vatanını bölmeye gücünüz yetmeyecektir. Türk milleti Misak-ı Milli’den taviz vermeyecektir” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Türk bayrakları ile donatılan 70 otobüs, konvoy eşliğinde şehrin caddelerinden kornalar çalarak terörü protesto etti. Vatandaşların da alkışlarla destek verdiği konvoy Kepez beldesinde sona erdi.

Ç! & İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir