Çanakkale’de, Terörün Gölgesinde 101. Yıl Törenleri…

16 Mart 2016

Çanakkale’de, Ankara’da yaşanan terör saldırısı sonrasında harekete geçen polis ve jandarma ekipleri, güvenlik tedbirleri çerçevesinde rutin olarak yapılan uygulamaları daha görünür hale getirdi.

Araçlar Özel Ekiple Aranıyor

Yaklaşık bir aydır, kent merkezi ve giriş-çıkış noktalarında sürdürülen uygulamalar, Başkent Ankara’da meydana gelen patlamanın ardından sıklaştırıldı. Özellikle 18 Mart Cuma günü Çanakkale Deniz Zaferinin 101. yılı törenleri nedeniyle kentte yoğunluğun artacağını değerlendiren polis ekipleri, kontrollerine hız verdi. Üst düzey katılımın beklendiği törenler nedeniyle kente çevre illerden takviye polis ekipleri istendi. İl merkezi ve Gelibolu yarımadasındaki Şehitler Abidesinde düzenlenecek törenlerde, polis ve jandarma ekiplerinin yanı sıra, atlı ve motorize birlikler görev yapacak. Güvenlik güçlerine deniz, hava taşıtları da eşlik edecek. Törenler öncesinde, il merkezinde de tedbirler artırıldı. Kentin giriş ve çıkış noktaları ile iskelede sürdürülen uygulamada, kente gelen araçlar en ince detaylarına kadar inceleniyor. Bu aramalara ‘Şila’ isimli özel eğitimli detektör köpeği de eşlik ediyor. Uygulama esnasında araç sürücüleri ile yolcu olarak bulunanlar da kaba üst aramasından geçiriliyor. GBT sorgusunun da yapıldığı uygulamalar, farklı noktalarda aralıklarla devam ediyor.

18 Mart Tedbirleri

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamaya göre,17-18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 101.Yıl Dönümünün çok sayıda protokolün katılımı ile kutlanacağından, aşırı bir trafik yoğunluğunun oluşacağı ifade edilerek, “17-18 Mart 2016 tarihlerinde, Atatürk Caddesi, Lozan Caddesi, Ümit Serdaroğlu Caddesi, Şeker pınar Caddesi, Marmara Sokak İnönü Caddesi, Demircioğlu Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Balıkesir Caddesi, Atikhisar Caddesi, Pirireis Caddesi, Troya Caddesi, Stadyum Caddesi, Şehit Gürol Caddesi, Yalı Caddesi, Gazi Bulvarı, Mehmetçik Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Ziveriye Sokak, Lise Caddesi ve Ordu Sokağına araç park edilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Ayrıca, 18 Mart 2016 günü törenler programı boyunca, Atatürk Caddesi, Troya Caddesi, Pirireis Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, İnönü Caddesi, Ziveriye Sokak, Lozan Caddesi, Şekerpınar Caddesi ve Marmara Sokak yol güzergahı araç trafiğine kapatılacaktır. Bu nedenle; Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için araç trafiğine kapacak olan Cadde ve Sokak üzerindeki Halk Otobüsü güzergahlarının alternatif güzergahlara yönlendirilmesi, görevlilerimizin ikaz ve uyarı işaretlerine uymalarını, zorunlu haller dışında özel araçlarını kullanmamaları ve toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini rica ediyoruz” denildi.

Cuma Pazarı Kapalı!

Konuyla ilgili olarak Çanakkale Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada; “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. Yıldönümü kapsamında düzenlenecek etkinlikler nedeniyle 18 Mart 2016 Cuma günü kentteki yoğunluğun ciddi anlamda artması beklendiğinden, belirtilen tarihte Cuma Pazarı kurulamayacaktır. Kentlilerimizin bilgisine sunarız” ifadeleri yer aldı.

18 Mart’ta okullar tatil

Çanakkale Valiliği, kent merkezi ile ilçelerdeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarının 18 Mart’ta tatil edildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıl dönümünün 18 Mart’ta törenler ve etkinliklerle kutlanacağı belirtildi.

Kent açısından büyük önem taşıyan törenlere katılımın yüksek tutulabilmesi için 18 Mart’ta Çanakkale ve ilçelerindeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarının tatil edildiği kaydedilen açıklamada, resmi kurumlarda çalışan engelli ve hamile personelin de aynı gün idari izinli sayılacağı ifade edildi.

Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümü Etkinlikleri

Öte yandan 1915 Çanakkale Deniz Zaferi 101. Yılı Etkinlikleri, 9 Mart sabahı Çanakkale Boğazı’na temsili mayın dökülmesi ile başlayacak, 26 Mart akşamı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ‘Savaşın 100. Yılında Çanakkale’de Barış’ Adlı Beste Yarışmasında Başarılı Olan Eserlerin Seslendirildiği konserle tamamlanacak.

Detaylı programa Çanakkale Valiliği resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir