Çanakkale’de “Tezkere” Protestosuna Polis Müdahale Etti

05 Ekim 2012

TBMM’den geçen ‘tezkereyi’ ve ‘Türkiye-Suriye’ gerilimini protesto etmek için Çanakkale’de Ak Parti İl binasına yürümek isteyen öğrenci grubuna polis müdahale etti. 3 kişi gözaltına alındı.

Halkevleri, TKP ve İHD tarafından düzenlenen eylemde ‘Suriye’ olaylarını protesto ve Ak Parti binası önünde basın açıklaması yapmak için dün akşam saatlerinde Truva Atı önünde toplandı. Aralarında üniversite olduğu kadar lise öğrencileri de bulunan yaklaşık 80 kişilik grup, sloganlar eşliğinde yürümek isteyince polis bu yürüyüşün izinli olmadığını ve yasadışı olduğunu söyleyerek durdurdu. Megafonla üç kez yapılan uyarılar dikkate alınmayınca İskele Meydanında konuşlanan Çevik Kuvvet, grubu durdurmak istedi. Burada kendisini engelleyen Çevik Kuvvet ekibine bir anda saldıran öğrencilere polis biber gazıyla karşılık verince ortalık karıştı. Polisin elindeki Kalkanların tekmelendiği saldırının ardından gösterici grup geri çekildi. Biber gazından gazeteciler, polis ve çevrede bulunan bazı vatandaşlar da etkilendi.

Bir süre oturma eylemi yapan grup daha sonra ayağa kalkarak yeniden yürümek istedi ve yine tazyikli suyla durduruldu. Daha sonra halktan bazı kişiler ‘yeter sizden çektiğimiz’ diyerek grubun üzerine taş atınca öğrenciler halkın arasındaki bu kişinin üzerine yürüyünce birkez daha ortalık karıştı. Bu kez Yalı Caddesi istikametinden girmek isteyen gösterici grubu polis etten duvar örerek durdurdu. Yapılan basın açıklamasının ardından grup Demircioğlu Caddesinde trafiği alt üst edince yeni bir engelle karşılaştı. Burada gözaltına alınmak istenen öğrencileri grup üyeleri polise karşı toplu direnişle karşı koydu. Belediye İş Merkezi önünde toplanan grup daha sonra eyleme son verildiğini duyurup dağıldı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir