Çanakkale’de Titanic Gecesi!

Şebnem Göksel
27/06/2015
27 Haziran 2015

Çanakkale Boğazında güney yönünde rotasında ilerlemekte olan MT STI Pimlico gemisi, cumartesi gecesi yerel saat 01.37’de boğazın kuzey girişinde Louis Cristal adlı yolcu gemisi ile çarpıştı.

Yunanistan’dan İstanbul’a giden 162 metre uzunluğundaki Malta bayraklı “Louis Crıstal” isimli yolcu gemisiyle Fener Altı mevkisinde çarpışan, Rusya’nın Tuapse Limanı’ndan Malta’ya yolculuk yapan 182 metre uzunluğundaki Marshall Adaları bayraklı “STİ Pimlico” isimli tankerde korkulu anlar yaşandı. 161.8 metre uzunluğunda “Louis Cristal” yolcu gemisi, içindeki 854 yolcu ve 382 personelle birlikte boğaz girişi yapmakta olan 184.26 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı “MT STI Pimlico” isimli tanker ile çarpıştı. 27.06.2015 cumartesi günü saat 01:37’de gerçekleşen olayda, yaralı ya da ölü bulunmadığı rapor edildi. Çarpışan gemiler daha sonra güvenli bölgeye çekilerek boğaz trafiği her iki yöne açıldı.
Nafta Etrafa Yayıldı, Yetkililerden Açıklama Geldi
Çarpışma sonucunda; Sti pimlico tankerde bulunan NAFTA tankları zarar gördü. Naftanın uçucu özelliği nedeniyle Lapseki İlçesi, Çardak Beldesi ve Çanakkale il Merkezi yoğun kokudan etkilendi. Kaza bölgesine giden ekiplerin yaptığı açıklamada, Nafta sızıntısıyla ilgili gerekli numuneler alındığı, laboratuvar ortamında yapılan ölçümlerde; çevre kirliliği yaratacak değerlerin altında olduğu, insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmadığı ifade edildi.
Tahliye Çalışmaları Sürüyor
Gelibolu Koyu’nda emniyetli bölgeye çekilen Louis Cristal isimli gemide bulunan 854 yolcunun talepleri doğrultusunda tahliye işlemleri gemide yapıldı. GESTAŞ’a ait feribotlarla gerçekleşen tahliye çalışmaları sürüyor.2014 yapımı ve neft yüklü STI Pimlico gemisi ise, güvenli bir mevkiye alınarak halen demir atmış olarak beklemektedir. Öte yandan büyük korku yaşayan Louis Cristal adlı geminin yolcuları, sosyal medyada “Titanic gecesini atlattık” yorumlarında bulundular.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir