Çanakkale’de TOKİ Şoku Sürüyor

Çanakkale’de TOKİ Şoku Sürüyor
10 Nisan 2009

TOKİ?nin Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde yapacağı 240 ay vadeli aylık 100 TL’lik konutlarla ilgili ortaya çıkan belirsizlik halen devam ediyor.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, TOKİ tarafından Kepez beldesinde 1+1 olarak yapılması planlanan 448 konut ile ilgili yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan ilginç durumun halen devam ettiğini belirterek,?TOKİ tarafından yaptırılacak 448 konutlarla ilgili 24 Mart tarihinden buyana eski Köy hizmetlere İl Müdürlüğü?nün bulunduğu bölgede vatandaşlardan ön kayıt alınıyor. Şuana kadar da yüzlerce kişinin burada ön kayıt yaptırarak ev sahibi olmak için isimlerini yazdırdığını öğrendik. Bende yerel seçimlerin ardından belediye başkanlığını kazanmamdan sonra belediyemiz hudutları içinde olan bu yerle ilgili ne şekilde işlemler yapılmış onu öğrenmek istedim. Ancak yaptığım incelemelerde şaşkına döndüm. 45 metrekare büyüklüğündeki 1 oda, 1 salon olan peşinatsız 240 ay vadeli 100 TL’ye satılacak evlerle ilgili belediyemize hiçbir müracaatın olmadığını belirledim. Burada vatandaşın aldatıldığını düşünüyorum. Ortada hiçbir şey yok ve vatandaştan yapılacak evlerle ilgili talep topluyorlar. Kepez beldesinde yapılacak 45 metrekarelik 1+1 evlere müracaatların 24 Nisan tarihine kadar yapılabileceği, çekilişinin ise 13 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirileceği belirtiliyor. Hangi evlerin kurasını çekecekler anlamış değilim. Ortada hayali bir durum söz konusu. Olmayan evlerin nasıl kurasını çekecekler. Bu yerin projesi nerede? Kepez Belediyesi?nden ruhsat alınmış mı? Müracaat yapıldı mı? Ortada hiçbir şey yok. Bu konuda TOKİ yetkililerinin acilen açıklama yapmasını istiyoruz. Burada vatandaş kandırılıyor. Konu ile ilgili konu meclisimize gelirse belediye olarak bunu düşünür karara varırız. Ancak vatandaşımızın aleyhinde olan hiçbir şeye de onay vermeyiz. Bu açıkça bilinsin? dedi.

TOKİ’NİN AÇIKLAMASI HERKESİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Öte yandan konu ile ilgili haberlerin basın yayın organlarında yayınlanmasının ardından yazılı açıklama yapan TOKİ yetkilileri 448 konutun Kepez beldesinde yapılacağını doğruladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada konutların Kalabaklı köyü mevkiinde yapılacağını iddia eden TOKİ yetkilileri bu konuda çalışmalara başlanacağını belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ?İdaremiz tarafından Çanakkale İli Kepez İlçesi, Kalabaklı Köyü Mevkii?nde yer alan mülkiyeti Terzioğlu Vakfına ait iken, idaremizce hazırlanan ve İdaremiz ile Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı arasında 11 06 2007 tarih imzalı protokolle İdaremiz mülkiyetine geçen 403, 405, 406, 407, 408, 411 ve 2398 parselleri kapsayan alana ait imar planları Kepez Belediyesi tarafından hazırlanarak 03 01 2008 tarih 2008/3 sayılı B.M.K ile onaylanmıştır. Söz konusu bölgede 960 Konut ve Ticaret Merkezi, Sağlık Ocağı, Cami, Lise, İlköğretim Okulu, Kreş inşaatları devam etmektedir. Aynı bölge içinde bulunan 100/38 nolu konut adasında 1 oda ve 1 salondan oluşan brüt 47.65 m2 büyüklüğünde 448 adet fakir konutu uygulamasına yönelik ihale süreci başlatılmış olup 08 05 2009 tarihinde ihalesi gerçekleştirilecektir. 448 konutluk Çanakkale Kepez Konut Projesi Başvuruları, 25 Mart- 24 Nisan 2009 tarihleri arasında Çanakkale Valiliği tarafından kabul edilmektedir. Söz konusu projenin kura çekilişi 13 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilecektir. Konutlar, peşinatsız ve borç bakiyesinin aylık taksitler halinde 240 ay boyunca ödenmesi koşulu ile satılacaktır. Konutların satış fiyatları ve sözleşme imzalama tarihleri İdaremizce daha sonra ilan edilecektir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre arttırılacaktır. İlk dönemsel artış konut teslim törenine göre İdarece belirlenecektir. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacaktır?

KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI İNŞAATA NASIL BAŞLANACAK ONU MERAK EDİYOR

TOKİ?nin açıklamasının ilginç bulduğunu belirten Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, ?TOKİ?nin yaptığı bu açıklama gerçekten çok ilginç. Halen Kepez beldesinde bu evleri yapacaklarını iddia ediyorlar. Bu konuda nereden izin alınmış? Bu izni kim vermiş? Bu yer Kepez Belediyesi?nin sınırları içerisinde. Bize bu konuda tek bir başvuru yok. Bu açıklamayı duyunca şoke oldum. TOKİ halen aynı yerde bu evleri yapacağını ve söylemeye devam ediyor. Bizde merakla inşaata nasıl başlayacaklar onu bekliyoruz. 8 Mayıs 2009’da ihalenin yapılacağı iddia ediliyor. Neyin ihalesini yapacaklar merekla bekliyoruz. Kepez Belediyesinden gerekli ruhsatı almadan inşaatı başlatıp evleri yapacak halleri yok? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir