Çanakkale'de Türk Anzak Düğünü

17 Mayıs 2009

94 yıl önce Gelibolu Yarımadası’nda birbirlerine karşı savaşan Avustralyalılarla Türkler arasındaki dostluk bağları, Çanakkale’de yaşanan düğünde güçlendi.

3 yıldan buyana Avustralya’nın Çanakkale Konsolosluğunu yapan Peter Rennert, uzun süre tercümanlığını yapan Nurdan Kulluk’la Balıkçı Restoran’da evlenerek dünya evine girdi. Çanakkale’de görev yaparken tanıştığı Nurdal Kulluk’a aşık olan Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert, geçtiğimiz yıl içerisinde İzmir’in Ödemiş ilçesinde düzenlenen nişan töreni ile evliliğe ilk adımı atmıştı. Nişan töreninin ardından evlilik hazırlıklarına başlayan çift sonunda Çanakkale il merkezinde düzenlenen düğünle evlendi. Çanakkale Vali Yardımcısı Tahir Demir, Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle, ÇOMÜ Rektörü Prof Dr. Ali Akdemir’le birlikte çok sayıda üst düzey yetkili ve davetlinin katıldığı düğün töreni nikahla başladı. Gelin Nurdan Kulluk’un şahitliğini arkadaşı Didem Mersin, damat Peter Rennert’in şahitliğini ise Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Yalman yaptı. Avustralyalı damadın nikah memurunun “Evlenmeyi kabul ediyor musunuz?” sorusuna Türkçe “Evet” şeklinde verdiği cevap ise konukların uzun süre gülmesine sebep oldu. Gelin Nurdan Kulluk’un babası Eyüp ve annesi Şükran ile damat Peter Rennert’in ablası Gloria Rennert’in düğün sırasında heyecanlı olmaları dikkat çekti. Bu arada Konsolos Peter Rennert Türk adetlerini göz önünde bulundurarak tek tek büyüklerin ellerini öptü.

“BİZİM DÜĞÜNÜMÜZ BARIŞI SİMGELİYOR”

Düğün sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert, çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Bugün benim için çok özel bir gün. Çanakkale’ye ilk geldiğim zamanda zaten iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu anlamıştım. Ancak Çanakkale’nin benim hayatımı ve geleceğimi bu şekilde değiştireceğini tahmin etmemiştim. Türkiye’yi ve Çanakkale’yi ne kadar çok sevdiğimi hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Ama çok sevdiğim için bu sefer Türkiye’den, Çanakkale’den de bir parçayı beraberimde götürüyorum” dedi.

Gelin Nurdan Kulluk Rennert ise Çanakkale’ye ilk okumaya geldiği zaman hayatının bu şekilde değişeceğini hiç düşünmediğini belirterek, “Bu tamamen şans mı, kısmet mi bilemiyorum. İyi ki bu şekilde olmuş. Çok mutluyum. İyi ki Peter ile tanıştım. İyi ki hayatıma girdi. İyi ki bugün bu düğün gerçekleşti. Birbirimizi çok seviyoruz. İnşallah her zaman mutlu oluruz. Buda herkese örnek olur. Bu evliliğimiz, düğünümüz barışı simgeleyen bir şey. Bu barışa da bir katkıda bulunduğumuz için çok mutluyum. Dünyaya bir kere daha gelsem gene Peter’e aşık olur onunla evlenirdim” dedi. Nurdan Kulluk Rennert, yurtdışında ayrı bir düğün yapmayı düşünmediklerini de belirterek, “Belki orada aile arasında küçük bir kokteyl veririz. 6 ay daha Türkiye’de kalacağız. Daha sonra Aralık ayında Türkiye’den ayrılacağız” şeklinde konuştu.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir