Çanakkale’de Türk – Avustralya Kültür Merkezi Açıldı

Çanakkale’de Türk – Avustralya Kültür Merkezi Açıldı
25 Nisan 2009

Türkiye ile Avustralya arasındaki dostluk bağlarını geliştirmek amacıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde kurulan “Türk-Avustralya Kültür Merkezi” törenle hizmete girdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki törende bir konuşma yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, açılan merkezin Çanakkale Savaşı’nda savaşmış Türk ve Avustralyalı askerlerin hatırasına saygı olduğunu belirterek, “Gelibolu muharebesinden bu yana Türkler ve Avustralyalılar arasında büyük bir dostluk gelişti. Bu merkez, bu bağı kültürel bir yaklaşımla daha da güçlendirecek. Merkez, akademik, kültürel ve ticari iş birliğini teşvik etmenin yanı sıra Avustralya çalışmalarına ve bir edebiyat kütüphanesine de ev sahipliği yapacak. Merkezdeki öğretim ve araştırma imkanlarından hem Türk hem de Avustralyalı öğrenci ve akademisyenler yararlanacak. Özellikle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde son 2 yıldır verilen Avustralya edebiyatı ve tarihi derslerini alan öğrenciler buradan istifade edecek” dedi.

Bakan Smith, Sydney’deki Gelibolu Anma Kulübü (Gallipoli Memorial Clup-GMC) ile ortaklaşa düzenlenen Çanakkale resim yarışmasına da destek verdiklerini söyledi.

Törene katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, merkezin büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini ifade etti. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir de, kültür merkezi sayesinde Türkiye ile Avustralya arasındaki dostluk bağlarının daha da güçleneceğini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından konuk bakan açılan hatıra defterini imzaladı. Açılış sonrası davetliler merkezi gezdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir