Çanakkale’de “Uluslararası Çocuk Bienali” Hazırlıkları Başladı

Çanakkale’de 5-15 yaş aralığındaki tüm çocukların işleriyle katılabileceği ayrıca ilköğretim 5. sınıf öğrencilerine özel atölye programlarının gerçekleştirileceği Çanakkale Belediyesi ve Mavitay Çocukların Kültür Evi ortaklığı ile organize edilecek olan “Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali”nin hazırlıklarına başlandı.

Çanakkale’de bir çocuk bienali düzenleme fikri, 2010 yılında 2. Uluslararası Çanakkale Bienali’nde çocukların önerisiyle ilk defa gerçekleştirilen “Arkadaşım Bienal” projesi esnasında ortaya atıldı. Bu proje kapsamında Çanakkale’de, ilköğretim düzeyinde 200’e yakın çocuğun katıldığı atölyeler düzenlendi ve kentte çocuklar tarafından üretilen işlerin yer aldığı proje ile aynı ismi taşıyan “Arkadaşım Bienal” sergisi açıldı. Sergi aynı zamanda İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne taşındı.

2010 yılında gerçekleştirilen “Arkadaşım Bienal” projesine çocukların yoğun ilgisi bizlere bu çalışmayı genişleterek devam ettirme konusunda ilham verdi. Bu deneyimden yola çıkarak aynı isimle düzenleyeceğimiz Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali, 2011-2012 yılları arasında Mavitay Çocukların Kültür Evi ve Çanakkale Belediyesi öncülüğünde; yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak gerçekleştirilecek.

Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali, çocuklar, gençler ve eğitmenlerin farklı sanat disiplinleriyle, farklı malzeme, teknik ve ifade biçimleriyle tanışması ve özgün işler çıkarmasına vesile olmayı hedefliyor. 2011-2012 yılları arasında Çanakkale’de atölye çalışmaları, seminer, söyleşi ve sanatçı buluşmaları gerçekleştirmeyi ve bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkacak işleri sergilemeyi amaçlıyor. Çanakkale dışında Türkiye ve yurtdışındaki farklı kentlerle de işbirliği geliştirmeyi planlayan Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali, çocuklarla sanat çalışmaları yürüten tüm kurum ve kişilerin katılımına da açık olacak.

Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali’ne 5-15 yaş aralığındaki tüm çocuklar işleriyle katılabilir. Çocuk bienali kapsamında ayrıca ilköğretim 5. Sınıf öğrencilerini (11-12 yaş) hedefleyen özel bir atölye programı da gerçekleştirilecek. Bienal süresince ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırlanacak gezi programları ve atölyelere katılmak ya da yaptıkları işleri bienalde sergilemek isteyen tüm çocuklar Mavitay Çocukların Kültür Evi’ne de başvurabilir.

Basın toplantısına Bienal Yürütme Kurulu Üyeleri Özlem Eryiğit, İsmail Erten, Mehmet Eşli ve Erdinç Alnıak, Bienal Küratörü Mustafa Horasan, Sanat Yönetmeni Seyhan Boztepe, Program Kurgu Ekibinden Barış Karayazgan ve Kadriye Güner katıldı.
Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali kapsamında Atölye Çalışmaları Ocak/Ekim 2012’de, Bienal Sergisi ise Kasım/Aralık 2012’de gerçekleştirilecek.

www.arkadasimbienal.com

Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali 2012 Küratörü Mustafa Horasan: “Benimle Oynar Mısın?”
Çocuğun doğasında çok önemli bir alandır oyun. Oyunla hayatı tanır ve dünyasını şekillendirir. Çocukken oynadığı oyunları hatırlamayan handiyse yok gibidir aramızda. Üretmenin ve yaratmanın temelinde oyun vardır. Oyunun içinde tanımlama, seçme başarma sonuca giden yolda çalışma, ortak ve tek başına kararlar verebilme ve bizi hayata hazırlayan birçok katman mevcuttur. Oyun içinde farklılığı ve farkındalığı yaşar ve keşfederiz.

Arkadaşım Bienal’in amacı; sanat yapma eylemini büyük bir oyun alanına çevirip özgürce eğlenmek ve çocuklarımızı biraz daha hayatın farklı alanlarına yönlendirmek, onların sanat yapıtlarına bakışlarındaki prototipleşmeyi kırarak farkındalık yaratıp içlerindeki yaratıcılığı, enerjiyi ortaya çıkartmaktır. Workshop’lar boyunca çalışmalarımızın temeli oyun oynar gibi olacak, bu oyunlar eğlenceli ve katılımı yüksek, yargılamadan doğal bir süreçte geçecek ve eşit bir oyun kurulacaktır. Burada oynarken ve çalışırken formüllerden ve sıradan fikirlerden kurtulup yeni, özgürce çocuğun düşünsel alanını genişleten ve ona birey olarak değer veren bir gerçeği vurgulayacağız. Farklı sanat disiplinlerinde birçok alana yayılan workshop’lar ve aktiviteler kuracağız. Bunların sonucunda hedefimiz soru soran, meraklı, şüpheci, yaratıcı ve katılımcı bireyleri görebilmektir.

Çanakkale Belediye Başkanı’nın Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali Açıklamaları
Çanakkale sanat ve kültür eğilimleri adına ülkemizde ki pek çok kentten daha ileride bir kent… Genci, yaşlısı, kadını, erkeği herkes bir tarafından temas ediyor sanata… Yerel yönetim olarak da bu eğilimlere olanaklar yaratmayı, yeni fırsatlar sunmayı memnuniyetle yapılan bir görev olarak görüyoruz. Hele ki söz konusu çocuklar ise işte orada her şey değişiyor.

Çocuklar sevgileri, doğallıklarıyla hayatımıza enerji, renk, yaşama sevinci katarlar. Çocuklarımızın farkındalığını arttırmak önemli çünkü çocuk içinde bulunduğu ortamı yaşamına taşır. Çocukların kapasitelerini ortaya çıkarırken kendilerini ifade etmesine olanak sağlayan eşsiz bir araçtır sanat. Onlar içgüdüsel olarak gerçeklerin farkındadır ve yaratıcılıkları da bundan kaynaklıdır. Bilinçli sanat eğitimi bunu bütünsel olarak şekillendirir, geleceklerine taşır. Çocuk Sanatı, çocuğun performansını öğrenme sürecinde güven vererek geliştirir. Çünkü sanatta güven ve kabul yaşamın diğer alanlarına da yansır.

Bu bağlamda, sosyal hayatın, toplumsal hayatın güçlü, bütünleşmiş olması için yerel yönetim olarak çocuklara temas etmek, yaşamı paylaşmak ve yönetime ortak olmaları için özel uğraş gösteriyoruz.

Yine bu anlamda da sanatla aktif olarak iç içe bulunmalarını sağlamak, dünyada gelişen çizgileri takip edebilmeleri amacıyla yeni kavramlarla tanıştırmak, bilgilenmelerini sağlamak adına tanışıklıklar sağlamaya çalışıyoruz. “Çocuk Bienali”nin amacı da budur. Çanakkale Çocuk Bienali hem kendileri, hem aile bireyleri için heyecanlı bir süreç oluşturacak. Çağdaş sanatın yorumlama gücü ile yaratıcılıklarını birleştirecekler ve biz yetişkinlere mesajlarını sunarak, aslında bize yeni bir şeyler öğretecekler.

“Arkadaşım Bienal’de Benimle Oynar mısın?” sloganıyla Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali 2012 de yeni yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Her dilden, her renkten, her yaştan çocuğu da oyuna davet ediyor.

Haydi hep birlikte oyuna!

Mavitay Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erten: Mavitay ‘Çocuk Bienaline’ Hazırlanıyor…
2007 yılı Haziran ayından buyana, 4 yılı aşkın bir süredir, geleceğimiz olan çocukları hedefleyen kültür temelli çalışmalar yeni bir sürece dönüşüyor. Mavitay, “çocuk bienali” yapıyor.
Mavitay;
-korosu ve bireysel müzik-çalgı eğitimleriyle müzik alanında,
-Kütüphane ve edebiyatçı-yazar buluşmalarıyla edebiyat alanında,
-Çok sayıda kültür ve sanat etkinliği (sanatçı buluşmaları, güzel sanatlar programları, masal günleri vb.) alanlarında,
Çok önemli kültür eylemleri gerçekleştirmiştir. Tüm bu kültür eylemlerinde kentin çeşitli ve değişik çevrelerindeki çocuklarla birlikte olmuştur.
Mavitay “çocukların kültür evi” olma amacını gerçekleştirmektedir.
Mavitay 2012 yılını tüm bu yaptıklarının ötesine taşıyacak bir eyleme hazırlanıyor; Çocuk Bienali?
Çocuk bienali, Mavitay’ı ileriye doğru çok önemli bir aşamaya taşıyacaktır. Bu süreci başta kentin çocukları olmak üzere tüm kentliyle birlikte yaşayacağız.
Mavitay yaptığı çalışmalardaki “süreci”, ortaklarla “birlikte” sürdürmeyi, işleri “paylaşmayı” temel bir “yöntem” olarak benimser. Bu yöntem “çocuk bienali” sürecinde de yaşanacaktır. Konuyla ilgili kurum ve konunun uzmanı kişiler çocuk bienali sürecinde ortağımızdır.
Birlikte olma “talebimize olumlu yanıt” veren tüm kurum ve kişilere “çok teşekkür” ederiz.
Proje sürecinde, katılımın artması ve çocuk bienalinin tanıtılması için siz değerli basın mensuplarına çok ihtiyacımız var. Çanakkale basın mensuplarıyla tüm süreçte birlikte olmayı hedefliyoruz. Bu ihtiyaçlarımıza ve hedefimize katkı vereceğinizden dolayı çok teşekkür ederim.
Çanakkale’nin geleceği olan çocuklar? Biz hazırız, siz de hazırsanız, Haydi Bienale…

İHA & Ç!

Arkadaşım Bienal Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir