Çanakkale’de Uluslararası Korolar Festivali Başladı

27 Nisan 2011

Çanakkale’de 5 ülkeden 16 koro ve 400 koristin katıldığı “Uluslararası Korolar Festivali” başladı. Festivalde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 400 kişilik koroyu yönetmesi neşeli anların yaşanması sebep olurken, Yunanistan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayraklarının yan yana taşınması güzel görüntüler oluşturdu.

27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin açılışı, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Türkiye dışında Almanya, Yunanistan, Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 16 koro ile 400 koristin katıldığı festival, katılımcıların birlikte seslendirdiği İstiklal Marşı ile başladı. Festivalin sanat yönetmeni öğretim görevlisi Mete Gökçe’nin yönetiminde 3 parça seslendiren koro üyeleri, ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yönetimi ile neşeli anlar yaşadı. Öğretim görevlisi Mete Gökçe, şehri yöneten başkan Ülgür Gökhan’ın koroyu da başarıyla yönetebildiğini belirterek kendisine teşekkür etti.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını belirterek, “Şehri yönetmek, koroyu yönetmekten çok daha kolay. Şu an festivalin açılışının yapıldığı yer bizim tören alanımız. Bu alanda ilk defa böyle güzel bir İstiklal Marşı okundu. Burası barışın ve insanlığın kenti. Dünyanın bütün insanları bu alanda buluşmaya her zaman layıktır ve burada buluşacaklardır. Burası barışın kentidir. Savaşlar olmuştur ama onlar artık geride kalmıştır. Artık biz ‘barışın kenti’ diyoruz. Türkiye’de bazı illerde insanlık anıtları yıkılırken biz Çanakkale’de barışın anıtını dikiyoruz. Bu anıt sizlersiniz, hepinizsiniz” ifadelerini kullandı.

Festivale Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılanlar ise Yunanistan ile yan yana etkinlikte yer almalarının önemine dikkat çekerek, “Kardeşiz, hep birlikteyiz” dedi.

Korolar Festivali 1 Mayıs’a kadar devam edecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir