Çanakkale’de Varyant Skandalı Büyüyor

27 Kasım 2008

Çanakkale merkeze bağlı İntepe beldesi girişine çevrecilerin tepkisine rağmen yapılan ve 2 yıl içinde çöken varyant, Çanakkale Barosu’nu harekete geçirdi. Bursa Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü’nde görevli 13 kamu çalışanı hakkında ceza davası açıldı.

Çanakkale Barosu Başkanı Tülay Ömercioğlu, bütün tepkilere rağmen zamanın parası ile 4 trilyon lira para harcanarak yapılan varyantın 2 yıl içerisinde çökmesi ile önemli ölçüde maddi zarar meydana geldiğini, bu yolu kullanan kişilerin de mağdur olduğunu belirterek, “Yapılan bu varyantın hatalı olduğu konusunda çevrecilerin yanı sıra yöre halkının da zamanında büyük tepkileri olmuştu. 2000 yılında vatandaşlar yolun yapılacağı yerin bulunduğu bölgede su havzalarının yer aldığını ve yolun bu sebeple
kayacağını belirterek yetkilileri uyarmıştı. Ancak bütün bu uyarılara rağmen varyant yapıldı. Sonunda bu yol kısa sürede çökerek kullanılamaz hale geldi. Çanakkale Barosu olarak bu varyantın hatalı olması sebebiyle 27 Temmuz 2007 tarihinde savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bunun ardından, zamanında yolun yapımında görevli kişilerin kamu görevlisi olması sebebiyle haklarında dava açılması için Bursa Valiliği’nden izin alınması gerektiği belirtildi. Bursa Valiliği bu kişilerin bir suçlarının olmadığını
belirterek gerekli izni vermedi. Biz de bunun üzerine Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Sonunda varyantın yapımında görev alan 13 kişi hakkında, “görevi ihmal ve kamu haklarını kısıtlamaları” iddiasıyla Çanakkale 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılmasına karar verildi” dedi.

Tülay Ömercioğlu, davanın açılması ile birlikte Borçlar Kanunu’nda yer alan, “zararı doğuran, zararı karşılamak ile mükelleftir” maddesinin de devreye gireceğini belirterek, “Valilik ve Maliye Bakanlığı’nın da devreye girerek bu kişiler hakkında işlem yapması gerekir. Bizler buradan bir kez daha suç duyurusunda bulunuyoruz. Haklarında dava açılan 13 kişinin ihmalleri sebebiyle maddi zararı da karşılamaları gerekir. Bu işin sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

Çanakkale-İzmir karayolunun 20. kilometresine yapılan varyant, çökmeler sebebiyle geçen yıl tamamen kaldırılmıştı. Milyonlarca YTL harcanarak yapılan varyantın kaldırılması ile birlikte araçlar eski yolu kullanmaya başlamıştı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir