Çanakkale’de Yeni Çöp Deponi Alanı Hizmete Girdi

Çanakkale’de Yeni Çöp Deponi Alanı Hizmete Girdi
13 Kasım 2009

Çanakkale merkeze bağlı Kemel köyü Doğantepe mevkiinde Avrupa Birliği hibe fonlarından yararlanılarak yapılan yeni çöp deponi alanı hizmete girdi.

Düzenli depolama sahasında gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Katı Atık Yönetimi Birlik Başkanı ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, uzun süren çalışmalar sonunda çöp deponi alanının hizmete girmesinin mutlululuğunu yaşadıklarını belirterek, ?Çanakkale Bölgesel Katı Atık Yönetimi Projesi, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde Çevre ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen ve AB tarafından finanse edilen ?Türkiye için Çevre Alanında Kapasite Geliştirmesi Projesi? kapsamında Kasım 2003’de başladı. Çanakkale Bölgesel Katı Atık Yönetim Projesinin toplam maliyeti 16 milyon 562 bin Avro olup, proje bedelinin yüzde 71,5 ‘u AB’den hibe ile, kalan yüzde 28,5’luk kısmı ise İller Bankası’ndan alınan kredi ile Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği üyelerinin öz kaynaklarından karşılandı. Proje kapsamında yapılan yeni düzenli depolama alanı inşaat işleri Strabag AG / Acarlar İnş. Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Konsorsiyumu tarafından yürütülürken; teknik yardım ve kontrollük hizmetleri ise Eptisa-PB-Ekodenge Konsorsiyumu tarafından sağlandı. Düzenli Depolama alanının ömrü ise 20 yıl olarak planlandı. Bu yerin hizmete girmesi ile birlikte Çanakkale’nin il merkezinde bulunan çöplük ayıbı da sona erdi. Bu sebeple bu yerin yapımında emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hedefimiz ise il merkezimize bir atık su arıtma tesisini kazandırmak. Bunun içinde ilgili birimlerin ?Bölgesel Katı Atık Yönetimi Projesi?mize olduğu gibi atık su arıtma tesisi projemize de desteğini bekliyoruz? dedi.

Törende ayrıca Müteahhit Firma Strabag -Acarlar Konsorsiyumu Türkiye Çevre Grubu Şefi Adem Vişne, Eptisa-AB Ekodenge Konsorsiyumu Genel Müdürü Gerarda Raiz, De La Para, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, Avusturya Büyükelçisi Dr. Heidemaria Gürer, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini ve Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya da birer konuşma yaparak açılışı yapılan düzenli depolama sahasının önemine değindiler.

Tören plaketlerin takdimi ve kokteyl ile sona erdi. Törene yerli ve yabancı konukların dışında Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, ÇOMÜ Rektörü Prof Dr. Ali Akdemir, belediye başkanları, meclis üyeleri çok sayıda vatandaş katıldı.

İHAYorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir