Çanakkale’de Yeni Rüzgar Santralleri Yükseliyor

10 Kasım 2008

Demirer Holding tarafından Çanakkale’nin Ezine ilçesinde kurulacak olan “Çamseki Rüzgar Enerji Santrali”nin kuleleri ve jeneratörlerinin montajına başlandı.

Bozcaada, İntepe ve Gelibolu’da rüzgar santralleri yapan Demirer Holding’in, Ezine’nin Üvecik köyünde kuracağı santralin bir kulesi tamamlanırken, 2 kulenin dikim çalışmaları sürüyor.

Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, inşaatına ağustos ayında başlanan rüzgar santralinde 11 tane türbin olacağını ve 20,8 megavat kurulu güç bulunacağını belirtti.

Hava şartlarının uygun gitmesi halinde santralin kurulumunun 1.5 ayda tamamlanacağını bildiren Araçman, “Bu santralden yılda 82 milyon kilovat saat enerji elde edilecek. Çanakkale’de bunun dışında Bozcaada’da 30 milyon, İntepe’de 100 milyon, Gelibolu’da ise 50 milyon kilovat saat enerji elde eden türbinlerimiz bulunuyor. Böylelikle Çanakkale yöresinde yılda 262 milyon kilovat saat yenilenebilir temiz enerji elde edilmiş olacak” diye konuştu.

Araçman, bugüne kadar dünyada tüm enerjilerin fosil yakıtlardan sağlandığını, bu yakıt türlerinin doğaya bol miktarda karbondioksit saldığını ve atmosferi kirlettiğini kaydetti.

Yenilebilir enerjinin, mekanik gücü kinetiğe çevirerek hiçbir yakıtı kullanmayıp, elektrik elde ettiği için tamamen temiz olduğunu anlatan Araçman, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yenilenebilir enerji elde edilmesi yeterli oranda değil. Çünkü, Türkiye buna yeni başladı. 2005-2006 yıllarında yenilenebilir enerji üretimi hız kazandı. 2006’dan bu yana iyi mesafeler kat ediyoruz. Rüzgar enerjisindeki yavaş gelişimin nedeni de kuruldukları yerlerin dağların tepeleri olmasıdır. Çünkü santralları kurmak için önce yol yapıyorsunuz, sonra teknolojiyi götürüyorsunuz. Tabi bu da bazı zorlukları beraberinde getiriyor.”

Araçman, şu anda Türkiye’de yıllık 250-300 megavat temiz enerji elde edildiğini belirterek, bu üretim 2 yıl içinde 1500-2000 megavat dolaylarına gelmesini umduklarını sözlerine ekledi.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: cnnturk]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir