Çanakkale’de Yoğun Kar Yağışı

02 Şubat 2012

Çanakkale’de sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

İl merkeziyle Eceabat, Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde başlayan kar yağışı, sabah işlerine gitmeye hazırlanan vatandaşlara zor anlar yaşattı. Otobüs duraklarının önlerinde yığılmaların yaşandığı Çanakkale’de, sabah araçlarını çalıştırmakta güçlük çekenler sıkıntılı anlar yaşadı. İl merkezinde kar kalınlığı 6 santimetreye ulaşırken, yollarda buzlanma başladı. Belediye ekipleri, il merkezinde zaman zaman küçük çaplı kazaların yaşanmasına sebep olan buzlanmanın etkisini tuzlama çalışmalarıyla azaltmaya çalışıyor.

Bu arada tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle Çanakkale Boğazı’nın belirli bölgelerinde görüş mesafesi 100 metrenin altına kadar düştü. Deniz Trafik İstasyonu yetkilileri de Boğaz’da seyreden gemileri telsiz kanalı ile dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler ise, tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor. Çanakkale istikametinden İstanbul, Bursa ve İzmir yönüne sefer düzenleyen otobüs firmalarını da uyaran ekipler gerekli önlemlerin alınmasını isterken, yollarda meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmeye çalışılıyor.

Belediyeye bağlı ekiplerle Karayolları ekipleri kayganlaşan yollarda buzlanmaya karşı tuzlama çalışmasını sürdürüyor. Öte yandan kar yağışı ile birlikte ellerinde ekmek parçaları ile kordon boyuna giden vatandaşlar da aç kalan martıları besliyor.
Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, il merkezinde kar yağışının gün boyu etkisini sürdüreceğini belirterek vatandaşları gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

ÇANAKKALE’DE KAR SEVİNCİ
Çanakkale’de sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı kartpostallık görüntüler oluştururken, sokaklara akın eden vatandaşlar da bol bol fotoğraf çekti.

Çanakkale’de sabah 07.00’de başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı, şehri beyaz bir örtü ile kapladı. Bu güzel görüntüyü fırsat bilenler de cadde ve sokaklarda yürüyüş yapıp anın tadını çıkardı. Ellerinde cep telefonlarının kameraları ve fotoğraf makineleri ile muhteşem manzaranın fotoğraflarını çekenler, bir yandan da kar topu oynayarak neşeli anlar yaşadı.
Öte yandan yoğun kar yağışına rağmen Çanakkale’de arabalı vapur seferlerinde bir aksama yaşanmıyor. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkileri; Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe ve Geyikli-Bozcaada arasındaki vapur seferlerinin normal olarak yapılabildiğini açıkladı.

Bu arada kayganlaşan yollar sebebiyle küçük çaplı trafik kazalarının yaşandığı il merkezinde vatandaşlar, ağırlıklı olarak toplu taşıma araçlarını tercih ederek trafiğin kilitlenmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

ÇANAKKALE’DE KAR YAĞIŞI ARALIKLARLA DEVAM EDİYOR
Çanakkale’de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı aralıklarla devam ederken, il merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreyi geçti. Yoğun tipi sebebiyle çift taraflı deniz trafiğine kapatılan Çanakkale Boğazı, saat 15.30’dan itibaren yeniden trafiğe açıldı.

Çanakkale il merkezi ile ilçelerde sabah saatlerinde başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Araçların özellikle Eser bölgesi ile Terzioğlu Kampüsü civarlarında yüksek kesimlere çıkarken güçlük çektiği gözlenirken, belediye ekipleri bu bölgelerde tuzlama çalışması yapıyor.
Bu arada tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle belirli bölgelerde görüş mesafesinin 1 milin altına kadar düştüğü Çanakkale Boğazı bir süreliğine trafiğine kapatıldı. Boğaz, tipinin etkisini azaltmasının ardından saat 15.30 civarında yerine trafiğe açıldı. Deniz Trafik İstasyonu yetkilileri de Boğaz’da seyreden gemileri telsiz kanalı ile dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Kar yağışı ile birlikte il merkezi ile ilçelerde çok sayıda kaza da meydana geldi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor. Çok sayıda köy yolunun kapandığı ilçelerde de ekipler yolları açmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Öte yandan kar yağışını fırsat bilen çocuklar ise kardan adam yapıp kar topu oynayarak günün tadını çıkarıyor.

ÇANAKKALE- İSTANBUL KARAYOLUNUN KAPANMAMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Türkiye’nin büyük bölümünde etkili olan yoğun kar yağışı Çanakkale’de de etkisini sürdürürken, Çanakkale-İstanbul karayolunun kapanmaması yoğun çaba sarf ediliyor.

Çanakkale il merkezi dışında Gelibolu ilçesinde de etkili olan kar yağışı sebebiyle İstanbul yönüne giden araçların geçiş güzergahı olan Korudağ mevkiinde önlemler artırıldı. Gelibolu 13. Karayolları Şube Müdürü Ertuğrul Çeker, kar yağışının başlaması ile birlikte Korudağ mevkiinde tuzlama ve temizleme çalışmalarına başlandığını ifade ederek, “Aldığımız tedbirlerle Gelibolu-Korudağ ve Gelibolu-Ecebaat arasındaki yolda herhangi bir sorun yok. Burada da ekibimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Kar yağışının
Korudağ’dan Gelibolu tarafına doğru yoğun şekilde devam etmesi nedeniyle ekiplerimizi bu bölgede yoğunlaştırdık. Bu arada bir de Gelibolu-Şarköy yoluna bir ekip göndererek bu yolda da tuzlama ve temizleme çalışmaları yaptık. Kar yağışı devam ettiğinden bizim de çalışmalarımız sürecek. Bir ara şehir içinde de birkaç yere tuzlama işlemi yaptık. Yollarımız açık. Şu an için İstanbul yolunda bir sorun yok” dedi.

İLÇE MERKEZİNDE TUZAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Öte yandan ilçe merkezinde de belediye ekipleri tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Meteoroloji’nin günler öncesinden yaptığı uyarı sonrası gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirterek, “Tuzlama için gerekli stoğumuzu önceden yapmıştık. Kar yağışının başlamasıyla birlikte sabah dört ayrı noktadan ekiplerimiz hem tuzlama hem kumlama ve hem de temizleme çalışmalarına başladı. Ana yollarımız hiç kar yağmamış gibi açık, bir sorun yok ama bazı araçların zor girdiği veya çok az girdiği bayır noktalarında bazı aksaklıklar oluyor. Bu şikayetlerin olduğu bölgelerde de hemen gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Öte yandan gençler kar topu oynayarak eğlenirken, bazı aileler de çocuklarıyla birlikte kardan adam yaparak vakit geçirdi.

ÇANAKKALE-LAPSEKİ VE BİGA KARAYOLUNDA TUZLAMA ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Yoğun kar yağışının aralıklarla devam ettiği Çanakkale?de Lapseki ve Biga karayolunda tuzlama çalışması devam ediyor.

Karayolları ekipleri Çanakkale yönünden Lapseki ve Biga istikametine gidecek araçların yollarda sıkıntı yaşamaması için temizleme ve tuzlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Öte yandan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü?ne bağlı ekipler de zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların bu yöne gitmesine izin vermiyor. Zaman zaman küçük çaplı kazaların da yaşandığı yolun açık olduğunu belirten yetkililer, tuzlama ve temizlik çalışmalarının gece boyunca devam edeceğini açıkladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir