Çanakkale’de Yoğun Kar Yağışı Hayatı Felç Etti

Çanakkale’de Yoğun Kar Yağışı Hayatı Felç Etti
22 Ocak 2010

Çanakkale’de öğle saatlerinde başlayan şiddetli fırtına ve zaman zaman tipi şeklinde yağan kar, hayatı felç etti.

İl merkeziyle Eceabat, Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde de etkili olan kar yağışı yollarda zaman zaman küçük çaplı kazaların yaşanmasına sebep oldu. Saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz fırtınasının etkisiyle elektrik tellerinin kopması sebebiyle il merkezinde bazı bölgelere bir süre elektrik verilemedi. Tipi şeklindeki kar yağışı sırasında görüş mesafesinin zaman zaman 100 metrenin altına düşmesi üzerine devreye giren Deniz Trafik İstasyonu yetkilileri de Çanakkale Boğazı’nı çift taraflı olarak deniz trafiğine kapattı. Boğaz’dan geçmek isteyen çok sayıda gemi de Bozcaada ve Gelibolu açıklarında demirlemeye başladı.

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor. Çanakkale istikametinden İstanbul, Bursa ve İzmir yönüne gidecek otobüs firmalarını da uyaran ekipler gerekli önlemlerin alınmasını isterken, feribot seferlerinin yapılamaması üzerine ağır tonajlı araçlar da şehir girişinde toplanmaya başladı.

Bu arada kar yağışını fırsat bilen bazı satıcılar ise zincir satışına hız verdi. Karayolunun kenarında araçlarının içinde zincir satışına başlayan vatandaşlar fırsatı değerlendirdi.

Çanakkale Belediyesi’ne bağlı ekiplerle Karayolları ekipleri kayganlaşan yollarda buzlanmaya karşı tuzlama çalışması başlattı.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri il merkezinde 6 santimetreye kadar ulaşan kar yağışının yarın da etkisini sürdüreceğini belirterek vatandaşları gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir