Çanakkale’de Yoğun Kar Yağışı ve Fırtına Hayatı Felç Etti

Çanakkale’de Yoğun Kar Yağışı ve Fırtına Hayatı Felç Etti
08 Şubat 2012

Çanakkale’de sabah saatlerinde tipi şeklinde başlayan yoğun kar yağışı ve şiddetli poyraz fırtınası hayatı felç etti.

İl merkeziyle Eceabat, Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde de etkili olan kar yağışı yollarda zaman zaman küçük çaplı kazaların yaşanmasına sebep oldu. Saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz fırtınası sebebiyle Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada arasındaki arabalı vapur seferleri ise iptal edildi. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki arasındaki arabalı vapur seferlerinin ise normal olarak yapılabildiğini açıkladı.

Öte yandan tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle görüş mesafesinin zaman zaman 1 milin altına inmesi üzerine devreye giren Deniz Trafik İstasyonu yetkilileri, Çanakkale Boğazı’nda seyreden gemileri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Çok sayıda küçük tonajlı gemi ise fırtına sebebiyle Bozcaada ve Gelibolu açıklarında demirlemek zorunda kaldı.

Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler ise zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor. Çanakkale istikametinden İstanbul, Bursa ve İzmir yönüne gidecek otobüs firmalarını da uyaran ekipler, gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Çanakkale Belediyesi’ne bağlı ekiplerle Karayolları ekipleri, buzlanma sebebiyle maddi hasarlı küçük çaplı kazaların da yaşandığı il merkezinde tuzlama çalışması başlattı.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri il merkezinde fırtına ile birlikte etkili olan kar yağışının yarın da aralıklarla süreceğini belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ÇANAKKALE’DE KAR YAĞIŞI ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR
Çanakkale’de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ve fırtına etkisini sürdürüyor.

İl merkeziyle birlikte Eceabat, Gelibolu, Çan ve Lapseki ilçelerinde de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye kadar ulaşan poyraz fırtınası sebebiyle de Gökçeada ve Bozcaada’ya feribot seferleri halen yapılamıyor. Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu Lapseki arasındaki feribot seferleri ise normal olarak yapılmaya devam ediyor.

Öte yandan il merkezinde Çanakkale Belediyesi’ne ait ekipler buzlanmaya karşı yollarda tuzlama çalışması yaparken, diğer ekipler de kaldırımlardaki karları küreme çalışmasına devam ediyor. Karayolları ekipleri ise şehirlerarası ulaşımın sağlandığı yollarda tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle İntepe rampalarında karlanma ile birlikte oluşan buzlanmanın sürücüleri zor durumda bırakması üzerine devreye giren ekipler bu bölgede çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Tipi şeklindeki kar yağışı ve fırtına sebebiyle Çanakkale Boğazı’na giremeyen çok sayıda küçük tonajlı gemi ise güvenlik açısından Bozcaada ve Gelibolu açıklarında demirli olarak bekliyor. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ise zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor.

ÇANAKKALE’DE ŞİDDETLİ FIRTINA VE KAR YAĞIŞI ELEKTRİK KESİNTİLERİNE SEBEP OLUYOR
Çanakkale’de etkili olan tipi şeklindeki kar yağışı ve fırtına, elektrik kesintilerine sebep oluyor.

Çanakkale il merkezinde sabah saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı, akşam saatlerinde fırtına ile birlikte etkisini arttırdı. Saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreye kadar ulaşan fırtına sonucu, Kirazlı bölgesindeki elektrik telleri koptu. Saat 22.00 sıralarında ise il merkezinde elektrikler kesildi. Uludağ Elektrik A.Ş. yetkilileri, Kirazlı hattındaki elektrik tellerinde meydana gelen kopmalar üzerine şehre saat 22.00 sıralarından itibaren elektrik verilemediğini ve arızanın giderilmeye çalışıldığını açıkladı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 3 dereceye kadar düştüğü il merkezinde tipi şeklinde yağan kar ile birlikte elektriklerin de kesilmesi üzerine kaloriferlerin yanmaması, vatandaşları zor durumda bıraktı. Cadde ve sokakların da karanlıkta kaldığı il merkezinde, emniyet birimleri dolaşarak güvenlik önlemi alıyor. UEDAŞ yetkilileri arızanın giderilmesinin ardından il merkezine elektriklerin verileceğini açıkladı.

Bu arada yoğun kar yağışı sebebiyle, Çanakkale-İzmir karayolu İntepe mevkiinde yol kısmen trafiğe kapanırken, Ankara’dan Çanakkale’ye olan uçak seferi de iptal edildi.

ÇANAKKALE’DE KAR ESARETİ
Çanakkale’de etkili olan tipi şeklindeki kar yağışı ve fırtına il merkezinde hayatı felç etti. Gece 22.00 sıralarında meydana gelen elektrik arızası sebebiyle il merkezinin büyük kısmına 7 saat süreyle elektrik verilemedi. Kombiler çalışmadığı için ısınmakta güçlük çeken vatandaşlar sabaha kadar zor anlar yaşadı.

Çanakkale il merkezinde dün başlayan ve aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı, gece boyunca fırtına ile birlikte etkisini artırdı. Saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreye kadar ulaşan fırtına sonucu Kirazlı bölgesindeki elektrik telleri koptu. Saat 22.00 sıralarında ise il merkezinde elektrikler kesildi. Kombilerin yanmaması sebebiyle ısınmakta güçlük çeken vatandaşlar, gece boyunca Uludağ Elektrik AŞ yetkililerini telefonla arayarak arızanın ne zaman giderileceğini sordu. Sabaha karşı 05.00 sıralarında arızanın giderilmesiyle Çanakkaleliler rahat bir nefes aldı.

GÖKÇEADA VAPUR SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Öte yandan tipi şeklindeki kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Saatteki hızı zaman zaman 70-80 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz fırtınası sebebiyle Kabatepe-Gökçeada arasındaki arabalı vapur seferleri iptal edildi. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri; Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki ve Geyikli-Bozcaada arasındaki arabalı vapur seferlerinin şu an normal olarak yapılabildiğini açıkladı. Kar yağışı sebebiyle yollarda da zaman zaman küçük çaplı kazalar meydana geliyor. Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor. Çanakkale Belediyesi’ne bağlı ekiplerle Karayolları ekipleri de buzlanmaya karşı tuzlama çalışmasını sürdürüyor.

Çanakkale’de 150’ye Yakın Köy Yolu Kapandı
Çanakkale ve yöresinde etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle il merkezi ile Bayramiç, Biga, Çan, Lapseki, Yenice ve Eceabat ilçelerinde 150’ye yakın köy yolu kapandı.

Yetkililer yapılan kontrollerde yoğun kar yağışının ardından il merkezinde 14 köy yolunun kapandığını belirterek, “Bunun dışında Biga?da 40, Eceabat’ta 2, Lapseki ve Yenice’de 25, Bayramiç’te de 34 olmak üzere il genelinde 150’ye yakın köy yolu kapalı bulunuyor. Bu köy yollarının açılması için dozerlerimiz çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir