Çanakkale’de Zafer Haftası Törenleri Başladı

12 Mart 2012

Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nün 97. yıl dönümü etkinlikleri, Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen törenle başladı.

Sağanak yağmur sebebiyle Çimenlik Kalesi girişindeki kapalı mekanda yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, inancı ve kutsal değerleri için her zaman ölmesini bilmiş bir millet olduklarını belirterek, “Çanakkale deniz ve kara muharebelerinde de en üst seviyede bir var olma, yok olma mücadelesi verdiğinin bilincinde olarak savaşmış ve şehit olmayı peşinen kabul etmiştir. Ve Allah’ın yardımıyla Çanakkale’de kanıyla, canıyla, şerefiyle, onuruyla bir destan yazmıştır. Özgürlüğü ve bağımsızlığı için her türlü engeli aşacağını, vatanın her karış toprağını canı pahasına savunacağını bu savaşta bir kez daha ispatlamıştır. O günlerde bizi tarihten silmek için bütün güçleriyle üstümüze gelmişlerdi. Bugün ise birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için terör eylemleri kullanılıyor. Ve yine karşısında canı pahasına vatanını koruyan askerimiz, polisimiz var. Kaybettiğimiz şehitlerimiz var. Onların şu anda en yüksek mertebelerde olduğuna canı gönülden inanıyorum. Geride bıraktıklarına sahip çıkmak da devlet olarak bizim boynumuzun borcudur. Şehitlerimizin gözleri arkada değildir. Biliyorlar ki bu devlet, bu millet onları ve ailelerini her zaman baş tacı edecek ve hiçbir zaman unutmayacaktır” dedi.

Törenin ardından devlet övünç madalyalarının takdimi yapıldı ve sergi açılışları gerçekleştirildi. Törene, Vali Güngör Azim Tuna’nın yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı. Konuklar, törenin ardından Deniz Müzesi’ni gezdi.

ETKİNLİKLER 25 MART TARİHİNE KADAR SÜRECEK
Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri, 25 Mart Pazar gününe kadar çeşitli programlarla devam edecek. Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında 13 Mart Salı günü il merkezinde çeşitli sergilerin açılışı yapılacak, paneller ve tiyatro gösterileri sunulacak. 14 Mart Çarşamba günü ise sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Koşusu”nun startı verilecek. Aynı gün içinde İntepe İzcilik Okulu’nda “Çanakkale Deniz Zaferi İzci Kampı” başlayacak.

“Çanakkale Savaşları’nda Cephe Gerisi Sağlık Hizmetleri Sempozyumu”, desen ve gravür sergileri ve “Aşıkların Dilinden Çanakkale” etkinliği ile çarşamba günkü programlar sona erecek. 15 Mart Perşembe günü ise Olimpik Yüzme Havuzu’nda “Çanakkale Deniz Zaferi Yüzme Yarışmaları” yapılacak, 18 Mart Stadyumu’nda pist yarışmaları gerçekleştirilecek. “Osmanlı Padişah Tuğraları Sergisi” ve çeşitli konserlerin de yapılacağı etkinlikler, vatandaşların ziyaretine açık olacak. Program, 16 Mart Cuma günü çeşitli sergi açılışları, yarışmalar ve konserlerle devam edecek. Cuma günkü programda ayrıca öğlen Şehitler Camii’nde Çanakkale şehitleri için mevlit okutulacak. 17 Mart Cumartesi günü de çeşitli sportif faaliyetler, Çanakkale Boğazı gezisi, sergiler ve tiyatro gösterileri olacak.

18 MART TÖRENLERİNE BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ KATILACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya programı sebebiyle Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıl dönümü törenlerine bu yıl katılamayacak. 18 Mart Pazar sabahı saat 08.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayacak törenler, 18 Mart Stadyumu’nda devam edecek. Mehteran bölüğünün konseri ile devam edecek kutlama programı Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın bayrağa tokası, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sürecek. Vali, Belediye Başkanı ve Boğaz Garnizon Komutanının vatandaşların bayramını kutlamasından sonra ise günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. 50 dansçı ile 10 ayrı yörenin belli bir koreografi ile sunumundan sonra geçit töreni ile program sona erecek. Aynı gün saat 13.00’de ise Şehitler Abidesi’nde ayrı bir kutlama programı daha düzenlenecek. Törenden sonda hava ve deniz birliklerinin Çanakkale Boğazı’nda resmi geçit töreni yapılacak. Saat 16.30’da yapımı tamamlanan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Simülasyon Merkezi ile diğer yerlerin toplu açılış töreni yapılacak. Etkinlikler, gece fener alayı ile sona erecek.

Çanakkale Zafer Haftası etkinlikleri 25 Mart Pazar gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. Kutlamalar 25 Mart Pazar akşamı saat 20.30’da Orhan Hakalmaz konseri ve havai fişek gösterisi ile sona erecek.

ÇANAKKALE’DE “ÇANAKKALE ZAFERİ PUL SERGİSİ” AÇILDI
PTT Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çanakkale Zaferi Pul Sergisi” Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi’nde açıldı.

Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü tarafından açılan sergi ile ilgili açıklamalarda bulunan PTT Çanakkale Başmüdürü Abdülkadir Biçkici, sergide Çanakkale konulu pullar ve posta kartları ile Atatürk konulu pul ve zarflar, tarih konulu pul ve zarflar, posta ve filateli konulu pullar, uluslararası konulu pullar ve kişisel pul örnekleri sergilendiğini söyledi. Sergi 23 Mart 2012 tarihine kadar açık kalacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir