Çanakkale’deki Domates ve Üzüm Üreticilerinin Sorunları Meclis Gündeminde

Çanakkale’deki Domates ve Üzüm Üreticilerinin Sorunları Meclis Gündeminde
07 Eylül 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Çanakkale Milletvekili Soydan, domates ve üzüm üreticilerinin sorunları ile ilgili hazırladığı önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

AKP hükümetleri döneminde planlı bir tarım politikasının olmaması, doğru yönlendirilmeyen tarımsal üretim, yetersiz destek politikaları, yüksek girdi fiyatları, tarımda büyük bir çöküşe neden olmuştur.
Yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçi, ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünü kaybederken, piyasanın acımasız koşullarına terk edilmiştir.
Uygulanan tarım politikalarıyla hem üretim düşmüş hem de üretici, köylü daha da fakirleşmiş, toprağından uzaklaştırılmıştır.
Çanakkale Bayramiç de dünyanın en lezzetli domatesini üreten çiftçimiz ve Bayramiç, Bozcaada ve İntepe’de şaraplık üzüm üreten üreticilerimiz sahipsiz ve perişan durumdadır.
Çanakkale’de domates ve üzüm fiyatları her yıl artan girdi maliyetlerine karşı, geçen yılın gerisinde kalmış, çiftçimiz, üreticimiz ciddi ekonomik zararlara uğramıştır.

Bu doğrultuda;
1- Çanakkale Bayramiç’te dünyanın en lezzetli domatesini üreten üreticilerimizin bu yıl uğradıkları ekonomik zararların karşılanması için neler yapacaksınız, üretimi teşvik ve üreticimizi piyasa şartlarında korunması ve ürünün değerinin karşılığını alması için kalıcı tedbirleriniz neler olacaktır?
2- Çanakkale Bayramiç, Bozcaada ve İntepe’de tarımsal girdi fiyatlarındaki artışa rağmen bu yıl piyasada oluşan, geçen yılın gerisinde kalan üzüm fiyatları nedeniyle, üreticinin karşılaştığı ekonomik zararların karşılanması için neler yapacaksınız, üreticinin önümüzdeki yıllarda aynı sıkıntıları yaşamaması için kalıcı tedbirleriniz olacak mıdır, yoksa üreticilerimizi sahipsiz ve desteklerden yoksun mu bırakacaksınız?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir