Çanakkale’den Avrupa Ülkeleri ile ABD’ye Kapya Biberi İhracatı

17 Kasım 2008

Çanakkale ve yöresinde 25 bin dekar alanda üretilen yaklaşık 60 bin ton Kapya cinsi biber Avrupa ülkeleri ile A.B.D?ye ihraç ediliyor.

Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri il genelinde Kapya cinsi biber üretiminin her geçen yıl arttığını belirterek, ?Çanakkale sahip olduğu iklim ve toprak özellikleri ile çok çeşitli meyve ve sebze yetiştiren, ülkemizde polikültür tarımın yapıldığı önemli illerimizden birisi. Sulu tarımın yapıldığı alanlarda ekilişi yıldan yıla artan ürünlerden en önemlisi de Kapya çeşidi biber ilimizin ihracat ve iç tüketiminde kullanılan en önemli ürünlerinden olup Yenice ilçemiz başta olmak üzere merkez ilçe, Biga, Bayramiç ve Çan ilçelerimizde ağırlıklı olaak yetiştiriliyor. 25 bin dekarlık alanda ekimi yapılan Kapya biberden yılda yaklaşık 60 bin ton üretim yapılıyor. Kapya biberin ihracatı taze olarak Bulgaristan ile Yunanistan’a yapılırken, dondurulmuş veya konserve edilmiş kapiya biber ise çoğunlukla Avrupa ülkelerine, A.B.D ve Yunanistan?a satılıyor. Yunanistan ve Bulgaristan?a taze olarak yaklaşık her yıl 12 ile 15 bin ton, diğer ülkelere ise dondurulmuş ve konserve edilmiş olarak ise 15 ile 20 bin ton biber ihraç ediliyor. Kapiya biberinin diğer tüketimi ise yurt içinde salça ve konserve (közlemiş) olarak tüketiliyor? dedi.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • murat cengiz
    10/03/2011 23:05

    ben yenice çınarköyünde kapya biber yetiştiriciliği yapmaktayım ama şu varki fiyatların düşük olması ve verimin düşük olması mazotun yüksek seviyelerde olması işimizi zorlaştırıyor sebze birliği kurulup yetiştirdiğimiz kapya biberimizi eniyi şekilde değerlendirilmesi biz üreticiler için iyi olacağını düşünüyorum.

  • kemal koparan
    17/12/2008 18:14

    merhaba.ben denizlinin çivril ilçesinde 15000m2 ısıtmalı serada kapya biber yetiştirmeyi düşünüyorum.ihracat konusunda zamanı geldiği zaman sizinle görüşmek istiyorum .saygılar hoşçakalın

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir