Çanakkale’den Cumhurbaşkanı Gül’e Toprak, Bayrak ve Deniz Suyu

Çanakkale’den Cumhurbaşkanı Gül’e Toprak, Bayrak ve Deniz Suyu
13 Mart 2010

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası’nda 253 bin şehidin yattığı bölgeden alınan toprak, deniz suyu ve bayrak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulmak üzere törenle yola çıkarıldı.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Tuğamiral Alaeddin Sevim, Belediye Başkan Vekili Oğuz Teoman ile birlikte daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilmesiyle başladı. Törende bir konuşma yapan Vali Abdülkadir Atalık, Çanakkale Zaferi’nin önemine değinerek, “Çanakkale Zaferi, uğruna çok ağır bedel ödenerek, yüzbinlerce şehit ve gazinin kanlarıyla kazanılmış bir destandır. 18 Mart 1915 günü zamanının en ileri donanması Çanakkale Boğazı’nda beklemediği bir savunma ile karşılaşmış ve geri çekilmek zorunda kalmıştır. Müteakip aylarda emperyal güçlerin başlattıkları kara harekatı da aynı şekilde hüsranla sonuçlanmıştır. Bu zafer, 1. Dünya Savaşı sonrasında başlattığımız Kurtuluş Savaşı’nın ilham kaynağı olmuştur. Bağımsızlığın simgesi şanlı bayrağımız, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yaşandığı Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve kara savaşlarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndan alınan kutsal toprağı Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ederek, bu destanı bir kez daha hatırlayacağız. Ecdadımız bizlere, destanlarla örülmüş muhteşem bir miras bırakmıştır. Bağımsızlık, özgürlük, vatan, bayrak gibi yüce değerler söz konusu olunca, ölümü karşılıksız, seve seve göze almışlardır. Bu değerler uğruna şehit olmayı, ulaşılabilecek en yüksek mertebe, en kutsal paye bilmişlerdir” dedi. Çanakkale Savaşları’nın bu kahramanlık ve fedakarlığın en güzel örneklerinden birisi olduğunu da belirten Vali Atalık, “O dönemde Darülfünun’dan Tıbbiye Mektebi’ne öğrenci olan gençlerimizin de idealleri vardı. Fakat herbiri bu ideallerini bir kenara bıraktılar, daha büyük bir ideal için, vatanın bağımsızlığını korumak, gazi olmak, gerekirse şehit olmak için gönüllü olarak bu cepheye geldiler. Bizlere şehit kanlarıyla sulanmış kutsal bir vatan bıraktılar. Geleceğimizin teminatı olan sevgili gençler; bu mukaddes emanete sadakatle, şerefle sahip çıkacağız. Şartlar ne olursa olsun, milletimizin başını öne eğdirmeyeceğiz. O gün üniversite öğrencilerimiz şehit olarak okullarını boşalttılar fakat onların sayesinde bugün 15 milyon öğrencimiz ilkokul ve liselerde, milyonlarca gencimiz üniversitelerde, özgür bir ülkenin topraklarında eğitim görüyor. Bu gençlik, Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerini, özlemlerini gerçekleştirecektir. Bu gençlik, birlik ve beraberlik ruhunu, Çanakkale ruhunu koruyacaktır. Çanakkale ruhu ile her zorluğu yenebilir, her engeli aşabiliriz” dedi.

Vali Atalık, konuşmasının ardından kutsal emanetleri Özde Ezel Oruç ile Batuhan Yumaklı’ya teslim etti. Atalık, halk oyunları gösterisinin ardından koşunun startını verdi. Kutsal emanetleri Ankara’ya koşarak götürecek olan atletlere, Çanakkale’den 2 bine yakın öğrenci de bir süre eşlik etti. Emanetler sırasıyla Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek 18 Mart perşembe günü Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ulaştırılacak. Zafer koşusu, 5
gün sürecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir