Çanakkale’den Cumhurbaşkanı Gül’e Toprak, Bayrak ve Deniz Suyu

Çanakkale’den Cumhurbaşkanı Gül’e Toprak, Bayrak ve Deniz Suyu
13 Mart 2009

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası’nda 253 bin şehidin yattığı bölgeden alınan toprak, deniz suyu ve bayrak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulmak üzere törenle yola çıkarıldı.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger’in katıldığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilmesiyle başladı. Törende bir konuşma yapan Vali Abdülkadir Atalık, Çanakkale Zaferi’nin önemine değinerek, “Çanakkale Zaferi hepimize gurur veren bir destandır. Zaferin yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndan alınan kutsal toprak, deniz suyu ve şanlı bayrağımızı sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ederek bu destanı bir kez daha hatırlayacağız. Vatan topraklarını kendi hayatlarından daha değerli bilen şehitlerimiz, Çanakkale’de verdikleri unutulmaz savunma ve kahramanlık, bağımsızlık ve onurlu davranışlarıyla simge olmuşlardır. Bugün bağımsız Türk devletinin vatandaşları olarak özgürlüğü taşıyorsak bunu dün canını ortaya koyan şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz” dedi.

Vali Atalık, konuşmasının ardından kutsal emanetleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü öğrencisi Ali Özcan ile Hasan Ali Yücel Lisesi’nden Tuğra Erdoğan’a teslim etti. Atalık, halk oyunları gösterisinin ardından koşunun startını verdi. Emanetleri Ankara’ya koşarak götürecek olan atletlere, Çanakkale’den 3 bine yakın öğrenci de bir süre eşlik etti. Kutsal emanetler sırasıyla Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek 18 Mart Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ulaştırılacak. Zafer koşusu, 5 gün sürecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir