Çanakkale’den Osnabrück’e Uzanan “Bisikletle Kardeşlik Yolu” Projesi

15 Eylül 2014

Çanakkale Belediyesi’nin İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan itfaiye erleri İbrahim Çoban ve Mustafa Kayacık, ‘Kardeşlik Yolu 2014’ projesi kapsamında kardeş kent Osnabrück’e doğru bisikletle yola çıktı. Çoban ve Kayacık için 15 Eylül Pazartesi günü Belediye binası önünde uğurlama töreni düzenlendi.

Öncelikli olarak yaşanabilir bir dünyaya ve küresel ısınmaya dikkat çekmek, bisiklet kullanımının teşvik edilmesi, kardeş kentler arasındaki sosyal ve kültürel diyalogların geliştirilmesi ile ülkeler arası itfaiye çalışmalarındaki iletişimin arttırılmasına yönelik hazırlanan proje kapsamında yaklaşık 2 bin 980 kilometre uzaklıktaki Osnabrück’e doğru yola çıkan İbrahim Çoban ve Mustafa Kayacık’ı, belediye önünden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve çalışanlar uğurladı.

Başkan Gökhan, burada yaptığı konuşmada, Kardeşlik Yolu Projesinin 15 Eylül-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini söyledi. Gökhan, “Bu etkinlik hem kardeş kent ilişkileri, hem de bisikletin kullanılmasına teşvik açısından önemli. Arkadaşlarımız ayrıca, itfaiyecinin her şartta görev yapabilecekleri, bisikletçi olmadıkları halde bisikletle 2 bin 980 kilometre yol yapabilme kabiliyetleri olduğunu gösterecek. Biz de böyle bir proje geldiğinde memnuniyetle destekledik” diye konuştu. Başkan Gökhan Çoban ve Kayacık’ın yol güzergahı üzerindeki itfaiyelerde konaklayacaklarını belirterek, Osnabrück öncesi Yunanistan, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nden geçerek, buradaki itfaiye birimleriyle de bilgi alışverişinde bulunulacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından itfaiye erleri İbrahim Çoban ve Mustafa Kayacık alkışlar ve kortej eşliğinde Osnabrück’e gitmek üzere yola çıktı. Çoban ve Kayacık, yaklaşık 25 günlük yolculuğun ardından varacakları kardeş kentte, Osnabrück İtfaiyesi ile üç günlük ortak eğitime katılarak, Çanakkale’ye geri dönecek.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir