Çanakkale’den Sonra Sarıkamış’ı Yazdı

30 Eylül 2009

Samsunlu Edebiyat Öğretmeni Baha Rahmi Özen, Çanakkale’nin ardından Sarıkamış Harekatı’nı sahneye aktardı.

‘Hallac-ı Mansur’, ‘Hacı Bayram Veli’, ‘Boğaç Han Destanı’, ‘Ney ve Mey’, ‘Yürek Şöleni’ ve ‘Çanakkale Diye Diye’ gibi eserleriyle tarihi konuları sahneye aktarmakla başarılı çalışmalara imza atan Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı yazarlarından Edebiyat Öğretmeni Baha Rahmi Özen, Çanakkale’den sonra Sarıkamış destanının yazdı.
Tıpkı Çanakkale Savaşlarında olduğu gibi Sarıkamış Harekatı’nın da son zamanlarda tarih, bilim, kültür ve sanat adamlarının gündeminde olduğunu belirten edip Baha Rahmi Özen, “‘Sarıkamış Destanı’ adıyla sahneleştirdiği eserde; düşmanın tek bir kurşununu yemeden 90 bin askeri adam boyu karların içinde donarak kaybetmiştik. Bu harekat, soğuk, açlık, bit, tifüs gibi benzeri etmenlerle ve bazı hainlerin zehirlemesiyle 90 bin vatan evladını kaybettiğimiz beyaz bir dramdı” dedi.

Yazdığı eserlerle Milli Eğitim, Tarım Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’yla; İstanbul Ümraniye, Gönen ve Zile Belediyeleri, Türkiye Diyanet Vakfı, Çanakkale Kültür ve Turizm Derneği gibi birçok kurumun açtığı ödüllü yarışmaları kazanan Özen, en son TRT’nin açmış olduğu Radyonu Oyunu yazma yarışmasında ‘Birkaç Kötü Yıl’ adlı eseriyle ödül almıştı. Yazarın bundan önce yayımlanan ‘Çanakkale Diye Diye’ adlı oyunu; ilköğretimden üniversiteye kadar iki bini aşkın okulda oynanmıştı. Daha önce Çanakkale Diye Diye adlı eseriyle okulların Çanakkale’yi sahneleme konusundaki eser bulma ihtiyacını dolduran Özen, Sarıkamış olayıyla ilgili çalışmasıyla da bu konudaki boşluğu doldurdu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir