Çanakkale’den Troya’ya Seramik Sergisi

Çanakkale’den Troya’ya Seramik Sergisi
18 Nisan 2018
18 Temmuz 2018
Seramik Müzesi
Sergi

Geleneksel Çanakkale Seramikleri’nin son ustası İsmail Bütün’ün 2018 Troia Yılı kapsamında hazırladığı ‘Çanakkale’den Troya’ya…’ adlı seramik sergisi açılıyor.
İsmail Bütün’ün 2018 Troia Yılı kapsamında hazırladığı ‘Çanakkale’den Troya’ya…’ adlı seramik sergisi Çanakkale Seramik Müzesi’nde açılıyor. Sergi, 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 18.00’de açılacak ve 18 Temmuz 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

İSMAİL BÜTÜN KİMDİR?

1941 Çanakkale doğumlu olan İsmail BÜTÜN, eski çanakçılardan çanakçı Ahmet Bütün’ün hem oğlu hem çırağıdır. Çıraklığa çok küçük yaşlarda babasının yanında başlayan İsmail Bütün, 13-14 yaşlarında tornada çalışmaya başlamıştır ve 16 yaşına kadar babasının yanında Çanakkale’deki atölyelerde çalışmıştır. 1957’de İstanbul’da atölyesi olan Osman Kıvanç ustanın isteği üzerine de İstanbul’a götürülmüştür. Büyükdere Çayırbaşı’nda olan bu atölyede 2 yıl çalışmış, 1959 sonunda tekrardan babasının yanına dönerek Çanakkale’deki atölyelerde çalışmaya devam etmiştir. 1961 senesinde askere giden Bütün, dönüşünde 1 sene daha Çanakkale’deki atölyelerde çalıştıktan sonra Tanzer Orbay tarafından Çanakkale Seramik Fabrikaları’na çağırılmıştır. Burada 20 sene çalışmış ve 1983 yılında emekli olmuştur. Sonrasında çeşitli atölyelerde Çanakkale seramiğinin tekrardan canlanması için çalışmalarını sürdürmüştür. Emekli olduktan 14 sene sonra tekrardan Çanakkale Seramik Fabrikaları’na çağırılan İsmail Bürün, ardından Assos’ a görevlendirilmiştir. Assos’ta arkeolog Ümit Serdaroğlu ile birlikte bölgede çıkan antik seramik buluntularının tekrardan yapılması için çalışmış ve 5 ay boyunca buradaki seramik buluntuların bire bir oranda kopyalarını yapmıştır. Bu kopyalar İbrahim Bodur’un müzesinde sergilenmiştir. Fabrikadan son olarak 2001 yılında ayrılıp kentteki atölyelere Çanakkale seramikleri üretiminde yardımcı olmuştur. 2011 yılında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Çanakkale seramiklerini canlandırmak için gösterdiği destekle Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Devlet Planlama Teşkilatı, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi’nin katkılarıyla kurulan Çanakkale Seramikleri Anı Eşya Üretim Merkezi’nin atölyesine Çanakkale seramiğinin son ustası olan İsmail Bütün getirilmiştir. 2011’den beri Çanakkale Belediyesi’nin atölyesinde Çanakkale seramiklerinin üretiminin yanında geleneksel seramikçilik üzerine kurslar da vermiştir. Çalıştığı yıllar boyunca çeşitli seramik etkinliklerine, sempozyumlara, yarışmalara katılmış ve kendisine çeşitli kurumlardan seramiğe katkılarından dolayı çok sayıda plaket verilmiştir. “Son Usta” İsmail Bütün T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Geleneksel El Sanatları Sanatkarı” unvanına sahiptir ve Çanakkale Seramikleri Anı Eşya Üretim Merkezi’nde dönemsel olarak Çanakkale seramikleri üretmektedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir