Çanakkaleli Genç Girişimciler Samsun’da Anayasa Platfotmu Toplantısına Katıldı

12 Nisan 2012

Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu delegasyonu geçtiğimiz günlerde Samsun’da “Anayasa Platformu” girişim grubu adı altında bir araya gelen 13 meslek kuruluşu ve sendika konfederasyonu tarafından düzenlenen “Türkiye Konuşuyor” toplantısına katıldı.

Başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra siyasi parti genel başkan yardımcıları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sendikanın genel başkanlarının katıldığı toplantıda Çanakkale’yi, TOBB ve Çanakkale Ticaret Borsası adına toplantıya katılan Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İ. Kürşat Tuna, başkan yardımcısı Fatih Güçlü ve genel sekreter Nilay Erdil temsil etti.

Toplantıda TOBB Genç Girişimciler Kurulu adına CNN Türk ve NTV’ye canlı yayında mülakat veren başkan İ. Kürşat Tuna, yeni anayasanın hazırlanması aşamasında toplumun doğrudan katılımının sağlanmasının çok büyük önem taşıdığını belirtti. Samsun’da gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin her yanından gelen gençlerin katılım sağladığını söyleyen Tuna, müzakere masalarında yürütülen çalışmaların sonuçlarının aynı anda irdelenerek tüm salonun bilgisine ve paylaşımına sunulduğunu; böylece, kısa sürede çok tempolu bir çalışma gerçekleştirildiğini belirtti. Çalışma neticesinde Türk gençliğinin yeni anayasa ile ilgili hassasiyetlerini çok net bir biçimde ortaya koyduğuna değinen Tuna, gençlerin yeni anayasadan en büyük beklentisinin tüm toplum düzeninde adaletin sağlanması ile yasama, yargı ve yürütme arasındaki güçler dengesinin sağlam temeller üzerine oturtulması olduğunu söyledi. Tuna, yeni anayasaya ilişkin en hassas konuların başında Vatandaşlık Bağı (Kimlik) tarifi ile devletin yapısının nasıl olması gerektiği (Üniter yada Federatif) meselelerinin geldiğini belirtti. Türkiye’nin gelişimine uyum sağlayabilecek yeni ve sivil bir anayasanın artık bir zorunluluk haline geldiğini belirten İ. Kürşat Tuna; kendi halkından korkmayan, gücünü ve yetkisini daima milletinden alan bir anlayışla hazırlanacak bir anayasanın Türkiye’nin gelecek şekillenmesinde çok temel bir rol oynayacağının altını çizdi. Tuna, Türk milletinin, farklılıkları hoşgörüyle karşılayan yapısıyla hazırlanacak yeni bir anayasayla, toplumsal bağlılığı daha da güçlendirilmiş bir “Türk Milleti” aidiyetinin ve adalet anlayışı üzerine tesis edilmiş bütüncül bir devlet yapısının sağlanacağına inandığını söyledi. Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu başkan yardımcısı Fatih Güçlü ve genel sekreteri Nilay Erdil ile birlikte böyle bir çalışmada yer almaktan gurur duyduklarını ifade eden İ. Kürşat Tuna, genç bir Türk girişimcisi ve ülke meselelerine karşı daima hassasiyet taşıyan Çanakkale insanının bir temsilcisi olarak katıldıkları, Türkiye tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük müzakereci demokrasi etkinliği olan toplantının oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir