Çanakkaleli Gönüllüler, Osnabrück’de Eğitim Programına Katılacak

Çanakkaleli Gönüllüler, Osnabrück’de Eğitim Programına Katılacak
20 Temmuz 2012

Kardeş Kent Osnabrück’de gerçekleşecek olan 9 günlük deprem sonrası eğitim programına, Çanakkale’den 10 gönüllü genç ve Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Personeli iki eğitmen katılacak.

Çanakkale Belediyesi’nin de destek verdiği katılımcılara, AFAD Çanakkale Müdürü Erdoğan Çabuk deprem sonrası eğitim programına hazırlık içerikli 2 Saatlik bir eğitim semineri verdi. AFAD, ayrıca eğitim süresince kullanacakları gerekli koruyucu kıyafetleri gruba temin etti. AFAD Çanakkale Müdürü Erdoğan Çabuk, gençlere eğitimden döndükten sonra da Çanakkale’de eğitimlerine devam edebileceklerini, orada edindikleri bilgi ve deneyimleri AFAD ile paylaşabileceklerini ifade etti.

Deprem Sonrası Eğitim Programı kapsamında beş farklı ülkeden genç kurtarıcılar bir araya gelerek “Urban Search and Rescue” adı altında bir antrenman Platformu düzenleyecekler. Bu eğitimin hedefi, bir deprem sonrasında 36 saat sürecek bir kurtarma çalışmasını tecrübe etmek. Eğitime katılacak olan gençler, Rusya´dan “Russian Student Corps”, İzlanda´dan “İcelandic Associatin for Search and Rescue”, Romanya´dan “Cluj İnspectorate for Emergency Situations” , Türkiye´den “AFAD” ve Almanya´dan “THW-Jugend” gibi kuruluşlardan olacak.

Katılımcılara, deprem sonrası kurtarma eğitiminin yanı sıra birtakım kültürel etkinlikler ve boş vakit aktiviteleri sunulacak, böylece farklı ülkelerden gelen gençlerin kaynaşması sağlanacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir