Çanakkaleli Hayvanseverlerden Suç Duyurusu

20 Şubat 2009

Çanakkale Çevre ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Sitare Şahin, geçtiğimiz ay içerisinde Çanakkale Belediyesi tarafından trafikten kaldırılan at arabalarının atları ile birlikte satın alınmasının ardından bu atların büyük kısmının dağlara bırakılarak ölüme terk edildiğini belirterek, “Satın alınan atlar konusunda çelişkili açıklamalar yapan belediyenin banka hesaplarının incelenerek gerçek rakamın tespitini istiyoruz” dedi.

Çanakkale Çevre ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Sitare Şahin, Çanakkale Belediyesi’nin satın aldığı atların sayısı konusunda çelişkili açıklamalar yaptoğını belirterek, “Yaptığımız araştırmalar sonunda atların bir kısmını il merkezine bağlı bazı köylerde dağlık alanda ölü olarak bularak bunları fotoğraflarla belgeledik. Belediye yetkilileri sahiplerinden 34 at teslim aldıklarını belirtiyorlar. Ancak satın alınan at sayısının bunun çok daha üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bizim tahmininize göre bu sayının 60?ın üzerinde olma ihtimali var. Bunların da çoğunun yasal olmadan il dışına çıkmış olabileceğinden endişe ediyoruz. Bu sebeple de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak satın alınan at sayısının gerçek rakamının belirlenmesini istiyoruz” dedi.

Sitare Şahin ve beraberinde gelen diğer hayvanseverler daha sonra dilekçeyi Cumhuriyet Savcılığı’na ilettiler. Dilekçe de ise şu ifadelere yer verildi: “Çanakkale Belediyesi, İl Trafik Komisyonu’nun atların trafikten kaldırılması ile ilgili kararını uygulayarak at sahiplerine belirli miktarda para ödemek suretiyle satın almıştır. Ancak atların satın alınması ve sayısı ile ilgili belediye çelişkili açıklamalar yapmakta, bu durum doğadaki bütün canlıların yaşam haklarını savunan bizlerde rahatsızlık oluşturmaktadır. Bu nedenle Ziraat Bankası belediye hesaplarının araştırılarak belediye tarafından kaç adet at sahibine para ödendiğinin tespitinin yapılmasını istiyoruz.”

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir