Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkaleli Lise Öğretmenleri Mor Sertifikalarını Aldı

Çanakkaleli Lise Öğretmenleri Mor Sertifikalarını Aldı

Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında düzenlenen Mor Sertifika eğitim programı 22-27 Haziran 2014 tarihlerinde Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşti. Eğitim programına Çanakkale’den katılan 10 lise öğretmeni Mor Sertifika sahibi oldu.

Çanakkale, Edirne, Erzincan, Kastamonu ve Ordu olmak üzere beş ilden toplam 39 lise öğretmeninin katıldığı programda; eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve kız çocuklarının insan hakları gibi konular üzerinde duruldu.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu tarafından, Sabancı Vakfı’nın finansal desteği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ve Sabancı Üniversitesi’nin ortaklığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliğiyle yürütülen “Mor Sertifika Programı”, 22-27 Haziran 2014, tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nin Tuzla’daki kampüsünde gerçekleşti.

Mor Sertifika Programı kapsamında Sabancı Üniversitesi öğretim görevlileri, yıl içerisinde proje illeri olan Çanakkale, Edirne, Erzincan, Kastamonu ve Ordu’yu ziyaret ederek, burada lise öğretmenleri ile bir araya geldiler ve eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda seminer ve atölye çalışmaları yaptılar. Bu çalışmaların ardından, toplumsal cinsiyet konusunda daha detaylı çalışmak isteyen 39 lise öğretmeni Sabancı Üniversitesi’ne davet edildi.

Öğretmenler Sabancı Üniversitesi’ndeki eğitim programı kapsamında; “Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Hareketi”, “Dilde Cinsiyetçilik”, “Yaratıcı Yazma Atölyesi: Sıfır Noktası”, “Toplumsal Cinsiyet ve Medya”, “Cinsiyetçi Olmayan Gazetecilik”, “Toplumsal Cinsiyet ve Psikoloji”, “Edebiyat ve Toplumsal Cinsiyet”, “Matematik, Doğa Bilimleri ve Toplumsal Cinsiyet”, “Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk”, “Yeniden Yazma Etkinlikleri”, “Önyargılarımız”, Şiddeti Konuşalım: Şiddet, Cinsel Şiddet ve Şiddetin Ruh Sağlığına Etkisi Atölyesi”, “Cinsel Taciz Atölyesi Vaka Çalışması”, “Beden, Sağlık ve Toplumsal Cinsiyet”, “Erken Evlilikler- Çocuk Gelin Projesi”, “Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Toplumsal Cinsiyet ve Tarih”, “Zor Konuları Konuşmak”, “Toplumsal Cinsiyet ve Din”, “Kolaylaştırma Atölyesi” eğitim modüllerinin yanı sıra, poster çalışması, film gösterimi, okuma tiyatrosu ve şehir gezisi gibi etkinliklere de katıldılar.

Program kapsamında, hem Sabancı Üniversitesi’nden hem de farklı üniversitelerden alanlarında uzman öğretim görevlileri birikimlerini paylaştılar. Toplantılarda, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşlarından temsilcilerin de katılımıyla toplumsal cinsiyet, kadın hakları, ders kitaplarında ve eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet ve medyada cinsiyetçilik gibi konular derinlemesine tartışıldı.

Mor Sertifika eğitimlerine katılan öğretmenler, 27 Haziran 2014 Cuma günü Karaköy Minerva Palas’ta poster sunumlarının ardından gerçekleşen törenle sertifikalarını aldılar.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir