Çanakkaleli Mucit Öğretmenden Sel Baskınlarına Çözüm

18 Eylül 2009

Çanakkale’de imza attığı birçok ilginç buluşla dikkatleri üzerine çeken Endüstri Meslek Lisesi Metal Teknolojisi Öğretmeni Halil Akman (56), icat ettiği sürgülü, contalı sel kapağı ile evlerin sel baskınlarından zarar görmesinin engellenebileceğini söyledi.

Marmara Bölgesi’nde birçok yerde görülen sel baskınlarının ardından harekete geçtiğini belirten Halil Akman, “Sel mağdurlarının durumunu görünce gerçekten çok üzüldüm. Yağış sonrası suların ağırlıklı olarak evlerin kapılarından içeriye girmesi sırasında kum torbalarının kullanılması bir fayda sağlamıyordu. Ben de bunun üzerine yeni bir proje gerçekleştirmek istedim. Evlerin giriş kapılarının bulunduğu bölüme yapılan 2 kanalın içine etrafına su geçirmeyi önleyecek şekilde contalar konulan bir sistem kuruyoruz. Bunun arkasına da suya karşı dirençli olabilmesi için mukavemet mesnetleri yapıyoruz. Bir sel baskını ihbarı yapıldığında yaklaşık 15-20 kilogram ağırlığındaki sacdan yapılmış bu sistemi hemen kanalların arasına koyuyoruz. Böylece gelen sel kapımızın önünden geçip gidiyor. Kum torbalarının dahi fayda sağlamadığı bir anda, bu yeni yapmış olduğumuz sürgülü, contalı sel kapağı büyük fayda sağlıyor. Bu sistem contalı olduğu için malzememizin ağırlığı ile birlikte baskı aşağıya doğru olduğu için üst kesimlerde bulunan pimlerin de uygulanmasıyla sacımızın yukarıya çıkma ihtimali bulunmuyor. Bu ekonomik duruma göre sac yerine alüminyum plakadan da yaptırılabilir. Sel baskını sona erdikten sonra da bu sistemdeki sacı yerinden çıkararak evin bir bölümünde muhafaza edebiliyoruz” dedi.
Kapağın 50 ile 100 TL arasında bir fiyata yaptırılabileceğini de belirten Halil Akman, “10 ile 20 kilogram arasında ağırlığa sahip olan bu sistemin yanlarında duvara monte edilen kanallar da bina ile aynı renkte boyanarak görüntü kirliliğinin önüne geçilebilir. Her vatandaş bunu rahatlıkta yerine takıp çıkarabilir. Bir sel baskını sırasında bunu yerine takılmasından sonra uzun bir süre içerideki eşyaların toplanması ve vatandaşın canını kurtarmak için zaman kazanması sağlanabilir” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...
  • nedim mator
    06/10/2009 22:16

    hocam supersiniz...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir