Çanakkale’nin Arkeolojik Potansiyeli Konuşuldu

Çanakkale’nin Arkeolojik Potansiyeli Konuşuldu
26 Kasım 2013

Akademi Çanakkale Derneği’nin düzenlediği Çanakkale Söyleşileri’nin ilki “Çanakkale’nin Arkeolojik Potansiyeli ve Yapılan Son Araştırmalar” temasıyla gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Reyhan Körpe tarafından yapılan sunum öncesi Akademi Çanakkale Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Halil Şimşek bir konuşma yaptı. Yrd. Doç. Dr. Halil Şimşek, derneğin kuruluş sürecinden bahsederek akademik ve bilimsel çalışmalar zemininde, Çanakkale’ye katkı sunmak amacıyla hareket ettiklerini belirtti.

Doç. Dr. Reyhan Körpe de konuşmasında Çanakkale’nin bilinen birkaç antik yerleşim yerinden ibaret olmadığını ifade ederek Biga Yarımadasını da kapsayan Troas Bölgesinin M.Ö. 5 binden günümüze kadar yerleşim yeri olarak kullanıldığını söyledi. Bölgede araştırmaların ise 150-200 yıldır yapılmakta olduğunu belirten Körpe, bölgede saptanan 98 antik yerleşim yerinden 39 tanesinin yerinin tam olarak bilindiğini kaydetti. Bölgedeki yeni araştırmalar ve tespit edilen antik yerleşimler hakkında da bilgi veren Körpe, “Çanakkale’de antik yerleşim yeri olmayan köy, kasaba bulunmuyor diyebilirim” dedi. Körpe yapılan araştırmalar sonucunda iç bölgelerdeki antik yerleşimlerin kıyı bölgelerden daha fazla olduğu sonucuna eriştiklerini de söyledi.

Söyleşiye ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Eski Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu ile akademik personel ve vatandaşlar katıldı.

[Serhat Çoban / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir