Çanakkale’nin Barış Bloku…

10 Ağustos 2015

Çanakkale’de birçok platform, siyasi parti ve meslek örgütlerinin katılımı ile oluşturulan “Çanakkale Barış Bloku”, bugün Türkan Saylan Nikah Salonunda yapılan basın açıklaması ile kuruluşunu tüm Çanakkale kamuoyuna deklare etti.

Çanakkale’nin “BARIŞ BLOKU”, geçici sekreteryası oluşturuldu. Kamuoyuna bugün kendini tanıtan yeni barış oluşumunun, deklarasyonda yer alan “Barış’ın Kenti Çanakkale’de Barış Bloku’nu oluşturmak üzere bir araya gelerek, tüm halkımızı, sivil toplum örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, mahalle meclislerini, meslek odalarını, kadınları, gençleri birlikte ses vermeye çağırıyoruz. Bırakın Barış Kültürümüz Olsun!” sözleri ise dikkat çeken kısım oldu. Türkan Saylan Nikah Salonunda yapılan basın açıklamasını da Dr. Güleda Erensoy gerçekleştirdi. Özellikle siyasi seçim olayları sonrasında, Türkiye’de savaş çığırtkanlığının yapıldığını vurgulayan blok; Gezi Olayları, Kobani, Suruç ve özellikle yaşanan her ölümle ilgili olarak;”Cumhurbaşkanı, kişisel ikbali uğruna Türkiye’yi sonu belirsiz bir savaş sürecine sokmaktadır. Seçim yenilgisini, seçim barajının yıkılmasını, Suriye ve Ortadoğu politikalarının iflasını hazmedemeyen muktedir, ülkeyi baskı politikalarıyla yıldırmak istemekte ve tüm muhalif, siyasal ve toplumsal güçlere saldırarak olağanüstü hal koşullarında yapılacak bir erken seçimde, kaybettiği iktidarını telafi etme çabasındadır. Mutlak iktidarını sürdürmek için çatışmasızlık sürecinde filizlenen barış ve kardeşlik umudunu yok etmek istiyor.Barış Bloku’nun bu deklarasyonu ‘Barışın Kenti Çanakkale’, ‘Barış Mümkün’ ve ‘Barış Kültürümüz Olsun’, gibi söylemlerin kenti olan Çanakkale’de ve bugün, Troia Festivalinin başladığı gün seslendirmesi anlamlı ve cesaret vericidir. Bu kaygı ve düşüncelerle barışı birlikte savunmak için, Barış’ın Kenti Çanakkale’de Barış Bloku’nu oluşturmak üzere bir araya gelerek, tüm halkımızı, sivil toplum örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, mahalle meclislerini, meslek odalarını, kadınları, gençleri birlikte ses vermeye çağırıyoruz. Bırakın Barış Kültürümüz Olsun!” dedi.

Barış Bloku’nda Yer Alan İsimler
“BARIŞ BLOKU” Çanakkale Bildirgesine imzacı olanlardan bazı Emek ve Meslek Örgütleri , Siyasi Partiler, Kuruluşlar ve kişiler

DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)
KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu)
TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar ve Odaları Birliği) ÇGD (Çağdaş Gazeteciler Derneği)
TTB (Türk Tabipleri Birliği). Eğitim-Sen (Çanakkale şubesi). İHD (İnsan Hakları Derneği). PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ. TÜKODER (Tüketicileri koruma derneği) Çanakkale Çevre Platformu Ece Ayhan İnsiyatifi
Altı Nokta Körler Derneği. İDA Dayanışma Derneği Çanakkale Kadın Platformu.
EMEP (Emek Partisi). HALKEVLERİ.
ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi)
HDP (Halkların Demokratik Partisi)
HDK (Halkların Demokratik Kongresi).
ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi)
SYKP (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi). Birleşik Haziran Hareketi
YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ.
ÜLGÜR GÖKHAN. MUHARREM ERKEK. ÖMER FARUK MUTAN. MUSTAFA ÖZACAR. İSMAIL ÖZAY. ENSAR İLYASOĞLU. BAŞOL ÖZYAYLA. SERMET ATADİNÇ. FIKRET DEMİR. RAGIP DURAN. HASAN TEMEL TURHANLI. YUSUF AY. SEVİL ALBAY. ALAATTİN ÖZKURNAZ. HİLMİ BAYDAR. RAGIP İNCESAĞIR. REMZI YİĞİT. İSMET GÜNEŞHAN. SAİM YAVUZ. HİÇRİ NALBANT. SONER KARATAN. TAMER BALÇIK. CEMAL ORAL. YALÇIN YAVUZ SEÇKİN. BİROL ASLAN. HASAN AÇANAL. ALAATTIN ÇAKIR. MUSTAFA SEVİM. GÖKSEL SEVİM. NUR GÜNGÖR. AYLA BAŞKUT. ORAL KAYA. AYNUR GANİLER. İSMAIL TUMAY. ÖZLEM ERGUN AÇANAL. ERGİN FİDAN. MİHRİBAN ŞAH. LEYLA YAVUZ. ABDULLAH GÜLER. TURGUT HASKAN. İLKNUR BİLGEN. ÇÖMÜ (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite ) öğretim Görevlileri PRF. DR. EKREM TUFAN. ÖĞR. GÖR. AYKAN ÖZENER. PRF. DR. TELAT KOÇ. PRF. DR. TÜRKER SAVAŞ. DR. EROL DURAN. YAR. DOÇ. DR. UMUT GERMEÇ. DOÇ. DR. CUMHUR ASLAN. ÖĞR. GÖR. ÖMER FARUK KIRNIÇ. ÖĞR. GÖR. İSMAİL KADIOĞLU. YAR. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN YURDAKUL. DOÇ. DR. FERAH ÖZKÖK.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir