Çanakkale’nin İçme Suyu Sıkıntısı TBMM Gündeminde

Çanakkale’nin İçme Suyu Sıkıntısı TBMM Gündeminde
16 Kasım 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Soydan, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün TBMM Plan Bütçe Komisyonuna sunduğu 2010/2014 İçme Suyu Eylem Planı verilerine göre önümüzdeki yıllarda içme suyu sıkıntısı yaşanabileceği tespit edilen 10 il arasında Çanakkale’nin de bulunmasıyla ilgili soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Dünyada 2 milyardan fazla insan su sıkıntısı çekmekte, 1.1 milyar insan da yeterli su kaynaklarına ulaşamamaktadır. 2050 yılında ise her 4 kişiden birisinin yeterli içme suyuna ulaşamayacağı tahmin edilmektedir.
Türkiye?de kişi başına düşen teknik ve ekonomik olarak kullanılabilir yıllık su miktarı 1500-1735 metreküp civarındadır. Bu rakamlarla Ülkemiz su kısıtı, su stresi yaşayan bir ülke konumuna girmektedir. Ülkemizde mevcut su kaynakları, artan talep, kuraklık ve su toplama havzalarındaki kirlenme sonucunda giderek ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmektedir.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün TBMM Plan Bütçe Komisyonu sunduğu 2010/2014 İçme Suyu Eylem Planı verilerine göre içerisinde Çanakkale ilimizin de bulunduğu 10 ilimizde önümüzdeki yıllarda içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğini tespit edilmektedir.
Bu doğrultuda;
1- Çanakkale ilimizin yakın zamanda içme suyu sıkıntısı yaşanacak duruma gelmiş olmasının nedenleri ve sorumluları kim veya kimlerdir?
2- Su sıkıntısı yaşanacak iller arasında Çanakkale ilimizin bulunmasının nedeni 11 yıllık AKP iktidarlarının gerekli yatırımları yapmaması ve koruyucu tedbirleri zamanında almaması mıdır?
3- Çanakkale de su kaynaklarımızı korumak, yaşatmak ve geliştirmek amacıyla neler yaptınız, yapılanların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz, bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir