Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvasına Büyük İlgi

Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvasına Büyük İlgi
08 Ocak 2011

Tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimine sahip olan Çanakkale’nin meşhur peynir helvası yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Çanakkale’de 33 yıldır peynir helvası imalatı yapan 55 yaşındaki Kadir Yaşar, bu tatlının şöhretinin bütün dünyaya yayıldığını belirterek, “Tuzsuz peynir, süt, irmik ve şeker karışımıyla yaptığımız peynir helvamız, Çanakkale’nin sembolü haline geldi. İlimizi değişik yerlerden gezmeye gelenler, memleketlerine dönerken mutlaka peynir helvası alıyor. Büyük emek gerektiren bu tatlımızı Türkiye dışında yabancı ülkelerden de isteyenler oluyor. Çanakkale’ye gelen yabancı turistler bu tatlıdan yemeden ayrılmıyorlar. Aynıca ilimize gelenler hediyelik eşya olarak mutlaka peynir helvamızı alıp yakınlarına götürüyorlar” dedi.
Peynir helvası yapımının emek istediğini de belirten Kadir Yaşar, “Sabah koyun sütleri imalathanemize geliyor. Önce bu sütleri mayalıyoruz. 1 saat sonra mayalanan ve peynir haline gelen sütün suyunu süzüp, ateşte eritmeye başlıyoruz. Eriyen peynirin üzerine irmik atıp, yağlanana kadar karıştırıyoruz. Yarım saat süren bu çalışmanın ardından şekerini ilave edip tepsilere koyuyoruz. Peynir helvası haline gelen ürünümüzü fırınlayıp satışa sunduğumuz gibi fırınlamadan da satıyoruz” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir