Çanakkale’nin Önemli Yatırımları Şehitlere Armağan Edildi

Şebnem Göksel
14/10/2015
14 Ekim 2015

Enerji kaynaklarını güneş, rüzgar, toprak gibi doğal kaynaklardan sağlayacak, enerji israfını engelleyecek ve tüm belediye birimlerini de aynı çatı altında toplayacak “Yeşil” yerel yönetim ve kültür merkezi binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Tören öncesinde bir açıklama yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, son zamanlarda ülkenin içinde bulunduğu ortamı değerlendirdi. Aynı zamanda Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıl dönümüne dikkat çeken Gökhan, “Yeşil” yerel yönetim ve kültür merkezi binasının barış için şehit mertebesine ulaşan herkese armağan ettiğini söyledi.

Türkiye’nin İlk Yeşil Belediye Binası Şehitlere Armağan Edildi
Çanakkale’de bugün üç önemli yatırım için çeşitli törenler düzenlendi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sayın Selin Sayek Böke’nin de katıldığı törenlerin ilki saat 10.00’da eski Çanakkale Belediyesi hizmet binasının bulunduğu alanda gerçekleştirildi. Burada konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ankara’da yaşanan katliamı değerlendirdi. Kötü günlerden geçtiğimizi, barış adına bir çok şehit verdiğimizi fakat bu konuda kötümser olmamamız gerektiğinin altını çizen Gökhan, Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıl anısına yatırımları şehitlere armağan ettiğini dile getirdi. Çanakkale Valisi Hamza Erkal ise belediyeyi Çanakkale’ye yakışır projeler ile ödüllendirdiğini ifade ederek kendilerine teşekkürlerini iletti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sayın Selin Sayek Böke, yaptığı kısa açıklamasında 1 Kasım’ın temellerinin Çanakkale’den atıldığını , çevreye çok değer veren bir belediyenin Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini söyledi. Temel atma töreninin sonunda katılımcılar hep beraber dualar okuyarak, ilk çimentonun dökülmesini sağladılar.

TOPLAM ÜÇ TÖREN GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Ardından saat 11.00’de Barbaros Mahallesi Hacı Mustafa Bey Caddesinde bulunan Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Rekreasyon Alanı’nın Devir Teslim Töreni gerçekleştirildi. Yine ülkenin örnek projelerinden biri olan Altın Yıllar Yaşam Merkezi de, saat 11.30’da gerçekleşen açılış töreni ile yeni binasına kavuştu.

“Yeşil” Yerel Yönetim Ve Kültür Merkezi Binası
Yakın geçmişte Çanakkale Belediyesi ana hizmet binası, otopark, otogar ve depo olarak kullanılan yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın, “Yeşil” Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi kapsamında yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalar Belediye tarafından devam ettirilmektedir. Enerji kaynaklarını güneş,rüzgar,toprak gibi doğal kaynaklardan sağlayacak, enerji israfını engelleyecek ve tüm belediye birimlerini de aynı çatı altında toplayacak olan “Yeşil” yerel yönetim ve kültür merkezi binasının temel özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

27.083 m2 kapalı alana sahip bina, 2 adet bodrum kat, zemin kat ve üç normal kat. Bodrum katlarda 162 araçlık 6602 m2 kapalı otopark. 814 kişilik çok amaçlı salon, 390 kişilik nikah salonu, 356 m2 birimlere ait bölümler, 290 m2 meclis salonu, kent meydanında açılan 404 m2 sanat galerisi ve müdürlük ofisleri. Üst katlarda Başkanlık makamı ve diğer müdürlük ofisleri ile yemek salonu yer alıyor. Ayrıca binada açık büro anlayışıyla tasarlanan ofisler bulunuyor. Binada öncelikle güneş enerjisinden optimum fayda hedeflendi. Bina cephelerinde ısı yalıtımı, Soğutma yükleri ve enerji tasarrufu için cam giydirme ve cephe önünde perfore delikli metal güneş kırıcılar kullanıldı. Binanın ısıtma ve soğutma sisteminde, kendi fanı olmayan tek merkezden şartlandırılan cihazlar seçildi.

Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Rekreasyon Alanı
Sarıçay’a hakim noktada yer alan binada, restoran, atölye, çok amaçlı salon ve idari kısım bulunmakta. 1145 m2 kapalı alanın peyzaj bölümünde, çocuk oyun alanı, açık fitness alanı ve dinlenme alanı yer alacak.

Altın Yıllar Yaşam Merkezi
Altın Yıllar Yaşam Merkezi, Çanakkale Merkez’de ikametgah eden ve çeşitli nedenlerle (fiziksel güçten düşme, hastalık, emeklilik, vb.) 65 yaş üzeri vatandaşların tekrar topluma adapte edilebilmesi için projelendirildi. 7162 m2 alana inşa edilen binada, bilgisayar odası, beyin sporları odası, müzik ve resim odaları, sağlık kontrol odası, idari bölüm, yemekhane, gösteri salonu, dinlenme odaları, kafeterya, oyun odaları ve teras bulunuyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir