Çanakkale’nin Romanı “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu”

Çanakkale’nin Romanı “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu”
21 Haziran 2018

Yaklaşık altı aylık bir çalışmanın sonunda 52 şehirli ‘Türkiye Roman Haritası’ çıkarıldı. Çanakkale’nin romanı, Buket Uzuner’in 2001 yılında çıkardığı “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu” oldu.

Projenin yaratıcısı ‘@ayşenur’ isimli Twitter kullanıcısının romanların geçtiği şehirler üzerinden tasarladığı sitede, romanlardan pasajlar ve kısa bilgiler bulunuyor. 52 şehrin bulunduğu haritada boş kalan şehirlerin geçtiği romanlar henüz bulunabilmiş değil. Süreçte katkıyla da geliştirilecek haritaya buradan www.turkiyeromanharitasi.com’dan erişebilirsiniz.


Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
Buket Uzuner, 2001

Gelibolu’nun ayazı yamandır. Hiç acımaz, çarpar insanı. Gelibolu’nun ayazı serttir. Ege’den hiç beklenmeyecek ka­ dar hırçındır, insafsızdır. Uğultulu seslerle ürkütücü bir hikâye anlatarak dolaşan rüzgâr insanı döver, hırpalar. Sessiz ve incecik yağan erken bahar yağmuru, rüzgârın anlattığı ür­ kütücü hikâyeyi anlamış kadar içini titretir insanın. Rüzgârın anlattığı hikâye, bunu daha önce hiç duymamış, hiç bilmemiş olanları bile etkiler, hüzünlü bir iz bırakır ziyaretçilerde. Geli­ bolu’nun rüzgârı yorar, yalnızlaştırır. Gelibolu’nun ayazı ya­ man ve ürperticidir. Yabancılar bunu anlamaz, bu kadar Doğu-Akdeniz’de ayazın bu kadar sert olabileceğine inanmazlar. An­cak Çanakkale’nin yerlileri bilir ayazının sertliğini. Gelibolu Yarımadası ayazın en yaman vaktinde; erken baharda çarpar insanı. Remzi Kitabevi, 2002, s. 15.

Hakkında: Gelibolu yaman bir kurgu romanı. Onun [Buket Uzuner] yaratıcı anlağının (zekasının) özgün mü özgün kurguya dayalı yapıtı. O sürükleyici biçemiyle (üslubuyla) imgelem gücüyle kolayca okuttuğu Gelibolu romanı, belli ki Gelibolu yarımadası karasında sekiz buçuk ay süren, dünyanın en kanlı savaşları üzerine uzun süren araştırmasının tat yüklü meyvesi… Sami Karaören, Cumhuriyet Kitap Eki, 14 Kasım 2002, s. 16.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir