Çanakkale’nin temiz havası için henüz çok geç değil!

23 Kasım 2017

Türk Toraks Derneği tarafından 18-19 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da, “Nefesimiz tükenmeden !” sloganıyla “Türk Toraks Derneği Güz Sempozyumu: Hava Kirliliği Ve Akciğer Sağlığı Sempozyumu” gerçekleştirildi. Konferansta Türkiye’de havası en temiz ilin Rize olduğu belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün PM10 bazlı olarak açıkladığı oranlara göre yapılan ölçümlerde Çanakkale 37’lik değerle orta hava kalitesine sahip oldu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Solunum Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, yerel yönetim temsilciliklerinden yetkililerin de katıldığı, konuşmalar yaptığı, karşılıklı olarak Türkiye’de “Ne yapıyoruz/yapacağızı” tartıştıkları sempozyuma ilgi çok yüksekti. Bisikletliler Derneği Maçka Parkından Şişli’deki sempozyum yerine konuya dikkat çekmek için bisikletleri ve maskeleri ile gelerek katıldı. Düzenlenen basın toplantısı sonrası tüm ulusal medyada, hava kirliliği ve sempozyumda sunulan verilere geniş yer verildi.

“Astım, temiz hava ile düzelir”
Türk Toraks Derneği, burada yaptığı sunumda ilk olarak şu açıklamalara değindi; “Türkiye’nin her yerinde önemli boyutta hava kirliliği var ne yazık ki, örnekler Erzurum’dan Keşan’a kadar. İnsan için sigara neyse, ülkeler için de fosil yakıtlar aynı. KOAH’ı nefes açıcı ilaçlar tedavi etmez, hangisi daha iyi diye uğraşmayın, KOAH, temiz hava ile düzelir. Astımınızın kontrol altında olmasını mı istiyorsunuz, yöneticilerin havanızı temizlemesini isteyin. Astım, temiz hava ile düzelir zira. Aksi halde hastalar acile başvurur‪, yapılan tüm çalışmalar bunu göstermiştir.”

Türkiye’nin havası en kirli ili hangisi?
“ Pekiyi İstanbul’un en kirli ilçesi hangisi? Ya Ankara’nın, İzmir’in? Ciğerlerinize ne kadar zehirli toz çekiyorsunuz biliyor musunuz? Yaşadığınız yerin havasını cep telefonundan izlemek istemez misiniz? Yine işte bunun için de android telefonlara ücretsiz yüklenebilen aplikasyon hakkında bilgiler aktarıldı sempozyumda, siz de bu teknolojiden telefonlarınıza yükleyerek yararlanabilirsiniz.”

“Rize’de nefes aldık”
“Sonuç olarak; geçen yıl sadece Rize’de nefes aldık, Türkiye’nin 79 ilinde boğulduk. Farkındalığı arttırmak ve bu gidişe dur demek amacı ile, toplum sağlığını korumayı felsefe edinmiş olan Türk Toraks Derneği’nce düzenlenen sempozyumdan fotoğrafları ve basın yansımalarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Siz de lütfen bu konuda sesinizi duyurun, konuya kayıtsız kalmayın, çocuklarınıza nefes alınabilir bir dünya bırakmak için ellerinizden geleni yapmaya devam edin.”

Tüm bu analizlerin yanı sıra Türk Toraks Derneği Türkiye’deki tüm illerin hava kirliliğini takip edebileceğiniz “Nefesiniz Cebinizde“ uygulamasını da yayınladı. Bu uygulama sayesinde son 24 saat içerisindeki hava kirletici maddelerin havadaki konstrasyonlarını gözlemleyebiliyorsunuz.

hava kalitemiz

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir