Çanakkale’nin Yeni Valisi Güngör Azim Tuna Görevine Başladı

Çanakkale’nin Yeni Valisi Güngör Azim Tuna Görevine Başladı
15 Mart 2011

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçilmesinin ardından boşalan makama atanan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Güngör Azim Tuna görevine başladı.

Sabah erken saatlerde görevine başlayacağı açıklanan Vali Güngör Azim Tuna’nın gelişi öncesi valiliğin önünde hummalı bir çalışma başlatıldı. Bir yandan yere serilen kırmızı halıların üzeri süpürgelerle temizlenirken, diğer yandan da valilik çalışanları ile daire müdürleri karşılama için sırada yer alma telaşına girdi. Valilik girişinde çiçeklerle karşılanan yeni Vali Güngör Azim Tuna, kendisini karşılamaya gelenlerin tek tek ellerini sıktı. Polis merasim mangasını da selamladıktan sonra makama geçen
Vali Güngör Azim Tuna, basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Tuna yaptığı açıklamada idarecilik mesleğinin çok kutsal bir meslek olduğunu belirterek, “Bugüne kadar 24 yıldır memleketimizin değişik bölgelerinde hizmet etmeye görev yapmaya çalıştım. Kendim aslen Anadolu’nun kuzeyinde Karadeniz taraflarında doğup büyüyen bir memleket evladı olarak ülkenin doğusunda, güneyinde, İç Anadolu Bölgesi’nde görev yaptım. Ancak batı illerinde, Marmara Bölgesi’nde görev yapma fırsatı bu zamana kadar olmamıştı.

Devletimizin bu görevi bize emanet ederek göndermesi ve Çanakkale halkına bu görevimi yerine getirmek benim için bir onur olacak. Bizler devletimizin atadığı kişileriz. Seçilmiş insanlar değiliz. Ama yine de görev yaptığımız yerlerde devleti ve hükümeti temsil ediyoruz. Bizlerde bu memlekette yetişen, Anadolu’nun evlatlarıyız. Bir şekilde kanunların bize verdiği yetkiler çerçevesinde insanımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Buraya da Çanakkale’de yaşayan insanlarımızın dertleri ile dertlenmek, onlarla kaynaşmak üzere geldik. Birlikte inşallah huzurlu bir görev ortamı içerisinde yaşamaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmasında ülkenin her tarafı büyük güzelliklerle dolu olduğunu da belirten Vali Tuna, “İnsanımız çok güzel. Ama Çanakkale denince hepimizin olduğu gibi bizimde küçüklüğümüzden beri adı geçince içimizin ürperdiği, biraz hüzünle karışık bir heyecan ve gururun hakim olduğu etkileyici bir geçmişi var. Bunu insan ağırlığı ile hissediyor. O yüzden bu topraklara gelip burada bulunmak ve hizmet etmek tabii ki bir başka heyecan veriyor. Çanakkale’nin bizim için hatırası çok büyük. Önemi de çok çok büyük. Ülkemizin ve dünyanın bugün geldiği noktada bu ruh bence daha da artıyor ve büyüyor” dedi.

GÜNGÖR AZİM TUNA KİMDİR?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı kararname ile Çanakkale Valiliğine atanan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Güngör Azim Tuna, 1987 yılında Hakkari’de kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1990 yılında Gündoğmuş Kaymakamı, 1992 yılında Uzundere Kaymakamı, 1994 yılında Kars Vali Yardımcısı, 1996 yılında Konya’nın Cihanbeyli Kaymakamı olarak görev yapan Tuna, 2001-2002 yıllarında İçişleri Bakanlığı Strateji Merkezi’nde oluşturulan çalışma gruplarında “Kamu Yönetimi Reformu, Yolsuzlukla Mücadele, Terörle Mücadelede Strateji, İç Güvenlik Strateji Belgesi”nin hazırlanması konusunda görev aldı. 2002 yılında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri-İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkan Yardımcılığı görevini yapan Tuna, 2003 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkan Danışmanlığı, 2005 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu LPG Piyasası Daire Başkanlığı ve 2008 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Petrol Piyasası Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. Tuna, son olarak İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir